Jubilejný album Horkýže Slíže vznikal v marihuanovom opare

Kuko
Kuko z Horkýže Slíže ukazuje svoje tetovačy Foto: SITA

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Nitrianska kapela Horkýže Slíže, ktorá oslavuje 20 rokov na scéne, pri tejto príležitosti v nedeľu vydala 10. štúdiový album s názvom St. Mary Huana Ganja.

Novinku podľa lídra skupiny Kuka vystihujú dve slová: kreativita a nadšenie, ktoré sa prejavili aj pri jej vzniku.

„Mnohí vedia, že potenciálne slová a vety do našich textov sa zapisujú do mobilu a potom sa dávajú do rýmov. Väčšinou ide o slová, ktoré sa povedia počas žúru a veľakrát ich povie niekto, kto si ich na druhý deň nepamätá. Dá sa povedať, že naše texty závisia od spoločnosti, v akej sa pohybujeme,“ vysvetlil Kuko.

Keďže pred rokom prijal angažmán v muzikáli Sladká Charity v nitrianskom Divadle Andreja Bagara, texty reflektujú atmosféru ‚žúrov‘ po predstaveniach. „Po skúškach sa chodilo s hercami chľastať a húliť. Väčšinou som bol autom, tak som sedel pri minerálke, počúval duchaplné rozhovory a zapisoval. Keď sa všetky texty dokončili, bolo jasné, že sa v niečom od tých predošlých líšia. A tak vznikol názov St. Mary Huana Ganja.“

Horkýže Slíže – A ja sprostá

Kuko si zaspomínal aj na prvý koncert Horkýže Slíže, ktorý sa uskutočnil vo februári 1993. „Hrali sme s tromi ďalšími kapelami ako prví v poradí, bolo tam málo ľudí, otrasný zvuk, ale vtedy to bolo jedno. Trend určoval Cobain s Nirvanou. Inak super zážitok! Spomínali sme naň do leta, kedy prišiel druhý koncert Slížov.“

Album obsahuje 13 skladieb plných typického nadhľadu a recesie kapely Horkýže Slíže. Fanúšikovia na ňom nájdu aj vyše roka známy hit Mám v p… na lehátku, ktorý na YouTube zaznamenal takmer 4,5 milióna pozretí.

Nahrávka obsahuje spoločnú skladbu s Bolkom Polívkom s názvom Povaľači a tiež na nej hosťujú Braňo Jobus z Karpatských Chrbátov, Whisky z kapely Slobodná Európa či Alena Pajtinková zo skupiny BijouTerrier. O obal St. Mary Huana Ganja sa postaral Miroslav Čirka.

Horkýže Slíže – Silný refrén

Skupina Horkýže Slíže vznikla v roku 1992 v Nitre. Na konte má okrem St. Mary Huana Ganja deväť štúdiových albumov – V rámci oného (1996), Vo štvorici po opici (1998), Ja chaču tebja (2000), Festival Chorobná (2001), Kýže sliz (2002), Alibaba a 40 krátkych songov (2003), Ritero Xaperle Bax (2004), Ukáž tú tvoju ZOO (2007) a 54 dole hlavou (2009). Okrem toho vydala dve kompilácie – Best uff (2001) a V dobrej viere (2011). V roku 2005 uviedla na trh živú nahrávku s príznačným názvom Živák.

Agentúru SITA informovala PR manažérka skupiny Horkýže Slíže Nikoleta Kováčová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom