Jubilejný ročník Novinárskej ceny pozná víťazov

Novinári, mikrofóny
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Víťazi Novinárskej ceny 2013 sú známi. Ocenenia v 15 kategóriách si prevzali na pondelňajšom vyhlásení výsledkov súťaže Novinárska cena 2013. Udelené boli dve špeciálne ceny a jedna cena verejnosti.

O Česko-slovenskej cene rozhodla verejnosť v online hlasovaní

Ako ďalej agentúru SITA informovali organizátori súťaže z Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation) do 10. ročníka súťaže Novinárska cena sa prihlásilo 319 autorov so 486 príspevkami. Odborné poroty vybrali tri až päť nominácií v každej z 15 kategórií a následne rozhodli o víťazoch. Ich mená v pondelok zazneli na odovzdávaní cien v KC Dunaj v Bratislave.

Víťaz každej kategórie získal odmenu 830 eur. Rada súťaže udelila dve špeciálne ceny: Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka a Cenu Asociácie vydavateľov tlače. Víťazi oboch špeciálnych cien získali po 1 660 eur.

Najlepšia fotografia a fotografická aktualita budú prístupné na výstave

Všetky víťazné ako aj nominované príspevky, zloženie porôt a zoznam členov rady súťaže možno nájsť na http://www.novinarskacena.sk. Práce prihlásené do kategórií Česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra,

Najlepšia reportážna fotografia a Najlepšia fotografická aktualita budú od 13. mája do 13. júna prístupné verejnosti na výstave No Comment v Open Gallery na Baštovej 5 v Bratislave. V novembri sa potom predstavia na výstave v Prahe.

Víťazi:
*

Najlepšia fotografická aktualita vyhral Boris Németh s fotografiami na tému Z rozvodneného Dunaja sa stala atrakcia zverejnenými v týždenníku .týždeň.

*

Najlepšia fotografická reportáž má dve víťazné fotoreportáže, prvá je od Zuzany Halánovej a Daniela Laurinca (Vždy budem tvoja mama, .týždeň) a druhá od Milana Illíka (Crew Teens, SME, Pravda, Trend).

*

Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra získal Vladimír Renčín (Kreslený humor, Právo).

*

Meno víťaza špeciálnej Česko-slovenskej ceny verejnosti bolo známe už pred vyhlásením ocenených. S 1 168 hlasmi čitateľov sa ním stal príspevok Dušana Karolyiho z Trendu o slovenčinárovi Obchodnej akadémie v Košiciach, ktorý otvorene vystúpil proti plytvaniu prostriedkov v škole. Príspevok mal podľa verejnosti najväčší spoločenský dopad a zásadne prispel k posilneniu práv občanov.

*

Cenu Google pre mladé talenty dátovej žurnalistiky udelili Ondrejovi Proksovi za projekt VýsledkyVolieb.sk (Fakulta Informatiky a informačných technológií STU v Bratislave). Cenu Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku získali: Gabriel Šípoš, Samuel Spáč a Peter Klátik za blog Transparency International Slovensko – Kto je s kým rodina na našich súdoch zverejnený na blog.sme.sk.

*

Najlepší článok uverejnený na blogu si odniesla Boba Baluchová za Lekcie rozvoja (blog.sme.sk).

*

Víťazom Novinárskej ceny 2013 za Najlepší komentár v printových médiách sa stal Marián Leško za sériu komentárov zverejnených v Trende.

*

Najlepší regionálne publikovaný príspevok v printových médiách je príspevok od Jaroslava Vrábľa a Kataríny Gécziovej Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 (Košický Korzár).

*

Najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách získala Iveta Kováčiková za Športový areál v Orlovom (ITV informačno – spravodajská televízia Považská Bystrica).

*

Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách mal podľa porotcov Novinárskej ceny 2013 Ivan Brada (Utajený podnikateľ, RTVS).

*

Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách zas napísala Zuzana Petková (Nezdaníš sponzora svojho, Utajené obchody, Ako sa z Ivana Kmotríka stal futbalový developer, Trend).

*

Najlepší rozhovor v printových médiách vyhral Karol Sudor s rozhovorom Prolife aktivista: Potrat nepripúšťam ani pri ohrození života ženy (SME).

*

Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách udelili Štefanovi Hríbovi za rozhovor s Karolom Sidonom na tému Svet rabína (Večer pod lampou, RTVS).

*

Novinársku cenu 2013 za Najlepšiu rozhlasovú a televíznu reportáž v elektronických médiách vyhral Pavol Fejér (Február definitívne víťazný, RTVS).

*

Najlepšia reportáž v printových médiách patrí tímu: Patrik Galajda, Michal Gavroň, Pavel Sibyla a Martina Vyskočová za reportáž „Celibát. Prečo ľudia odmietajú sex“ (MONO magazín).

*

Cenu otvorenej spoločnosti si odniesol tím: Martina Pažitková, Mikuláš Jesenský, Juraj Koník, Rudolf Sivý a Vladimír Šimíček za SME v Kecerovciach, týždeň v rómskej osade (SME).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriel ŠípošMarián Leško