Juhoafričania zvyknú mať vianočnú večeru v prírode

Vianoce_JAR
Foto: SITA/AP Photo/Schalk van Zuydam

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – V Juhoafrickej republike sú Vianoce cez letné prázdniny a prázdninová sezóna vrcholí práve počas nich. Na oslavách vo väčších centrách býva aj takzvané Koledovanie pri sviečkach a rôzne vystúpenia.

Domovy Juhoafričanov sú ozdobené borovicovými halúzkami a všetci majú doma ozdobené vianočné jedličky, pod ktorými sú pripravené darčeky pre deti. Na Štedrý večer si niektoré deti zvyknú zavesiť aj ponožky na darčeky od otca Vianoc, Deda Mráza.

Tradície oslavy Vianoc sa líšia podľa pôvodu rodiny. Anglofónni Juhoafričania majú svoje tradície blízke britským. Večeru na Štedrý deň prípadne obed na 1. sviatok vianočný tvorí moriak, pečené hovädzie mäso, biskupské chlebíky, žltá ryža s hrozienkami, zelenina, slivkový puding i šunka. Afrikánci majú na obed 25. decembra studené mäso zvané fiid so šalátom.

K zvykom sa pridala aj najobľúbenejšia činnosť všetkých Juhoafričanov braai, grilovačka. Poobede zvyknú rodiny chodiť do prírody, kde sa deti hrajú, kúpu a užívajú si letné slnko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom