Juhokórejčania vyšli do ulíc, žiadajú odstúpenie prezidentky

Juhokórejčania žiadajú odstúpenie prezidentky
Obyvatelia Južnej Kórei počas protestu proti prezidentke Pak Kun-hje. Soul, 12. novembra 2016. Foto: SITA/AP

SOUL 12. novembra (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce Juhokórejčanov v sobotu v rámci najnovších protivládnych masových protestov žiadali odstúpenie prezidentky Pak Kun-hje. Dôvodom je obvinenie, že konzervatívna hlava štátu umožnila svojej dlhoročnej priateľke neoprávnene zasahovať do oficiálnych záležitostí krajiny.

Polícia v sobotu vo svojej spresnenej bilancii uviedla, že ulicami Soulu pochodovalo približne 260.000 ľudí. Organizátori tvrdia, že na ich výzvu vyšlo do ulíc metropoly okolo milión ľudí. Ide o jeden z najväčších politicky motivovaných protestov v Južnej Kórei za posledných niekoľko desaťročí a tretiu podobnú masovú akciu v priebehu tohto týždňa.

Na poriadok v uliciach Soulu dozeralo v sobotu 25.000 policajtov, ktorých časť zablokovala prístup k Modrému domu – sídlu juhokórejských prezidentov. Podľa verejnoprávneho vysielača KBS boli protesty plánované aj v 30 ďalších mestách Južnej Kórey, ako aj v desiatich mestách v zahraničí vrátane USA a Nemecka.

Prezidentka čelí obvineniam, že svojej dôverníčke a bývalej poradkyni, 60-ročnej Čche Son-sil, umožnila nazerať do vládnych dokumentov a ovplyvňovať personálne rozhodnutia, hoci tá nevykonávala nijakú verejnú funkciu a nemala ani bezpečnostnú previerku.

Čche Son-sil je tiež podozrivá z toho, že svoju dlhoročnú známosť s prezidentkou využila na získanie darov na založenie dvoch súkromných nadácií. Pak Kun-hje sa síce už za aféru okolo svojej dôverníčky aj niekoľkokrát v priebehu posledných dní verejne ospravedlnila, jej popularita však v najnovšom prieskume verejnej mienky v dôsledku tohto škandálu klesla na desať percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pak Kun-Hje