Júl bol na juhu najhorúcejší za posledných 145 rokov

Extrémne teplá útočia, zasiahli aj ľudí v Bratislave
Mladý pár sa osviežuje vo fontáne. V hlavnom meste môže byť v pondelok 34 až 36 stupňov Celzia. Bratislava, 21. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Júl bol tento rok na Slovensku extrémne teplý a na niektorých miestach najteplejší za posledných 145 rokov.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), priemerná mesačná teplota vzduchu dosiahla v júli 2015 extrémnu hodnotu na takmer jednej tretine meteorologických staníc s denným spravodajstvom.

Priemernú mesačnú júlovú teplotu nad 24 stupňov Celzia zaznamenali v histórii meteorologických meraní na Slovensku iba v rokoch 1994, 2006 a 2015. V Hurbanove dosiahla v júli tohto roku priemerná mesačná teplota 24,2 stupňa Celzia, čo je pre tento mesiac najvyššia hodnota od roku 1871.

Kladné odchýlky priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu sa pohybovali v úrovni nad štyri stupne Celzia, čo je v tomto letnom mesiaci výnimočné. Takéto vysoké kladné odchýlky by boli pozoruhodné aj v zime, keď je u nás premenlivosť počasia väčšia ako v lete, konštatuje SHMÚ.

Horúce počasie pokračuje na Slovensku aj prvý augustový týždeň. SHMÚ už vydal výstrahy 1. aj 2. stupňa na nasledujúce dni, keď môže teplota na juhozápade a juhovýchode Slovenska prekročiť 35 stupňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom