Juncker, najdlhšie pôsobiaci premiér v EÚ, odovzdal mandát

Jean Claude Juncker
Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 4. decembra (WEBNOVINY) – Najdlhšie pôsobiaci premiér spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie, Luxemburčan Jean-Claude Juncker na poste predsedu vlády definitívne končí. Jeho nástupcom sa v stredu stal doterajší starosta Luxemburgu Xavier Bettel, ktorý minulý týždeň oznámil úspešné zavŕšenie koaličných rokovaní.

Spolu s koaličnou vládou zložili v stredu slávnostnú prísahu do rúk veľkovojvodu Henriho.

Potvrdili sa tak októbrové predpoklady, keď vojvoda Henri ako formálna hlava kniežatstva poveril Bettela zostavením vlády. Stalo sa tak napriek tomu, že v parlamentných voľbách zvíťazila Junckerova Kresťanskosociálna ľudová strana (CSV). Tá bola súčasťou vládnej koalície takmer 35 rokov, no teraz skončí v opozícii.

Juncker dominoval najbohatšej krajine EÚ takmer po dve desaťročia. Luxemburská socialistická robotnícka strana (LSAP), s ktorou Junckerova CSV tvorila vládnu koalíciu, po voľbách oznámila zámer zostaviť vládu s Bettelovou Demokratickou stranou (DP) a Zelenými.

Všetky tri strany dokopy disponujú v 60-člennom parlamente tesnou väčšinou – spolu majú 32 poslancov. Nová vláda by mala v stredu zložiť slávnostnú prísahu.

Predčasné voľby si vyžiadal júlový rozpad vládnej koalície na čele s Junckerom, ktorý následne ohlásil svoj odchod z funkcie. Päťdesiatosemročný politik stojí na čele luxemburskej vlády nepretržite od roku 1995 a od roku 2005 až do januára 2013 tiež zastával funkciu predsedu Euroskupiny. Rozpad koalície so socialistami bol dôsledkom škandálu týkajúceho sa luxemburských tajných služieb, ktoré sa údajne v minulosti dopustili celého radu pochybení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerXavier Bettel