Junckerovi došla trpezlivosť, Tsipras svojim ľuďom klame

Grécko
Grécko Foto: SITA/AP

BRUSEL 17. júna (WEBNOVINY) – Šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v utorok obvinil gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, že svojim voličom prezentuje úmyselne skreslené návrhy, ktoré EK predložila v snahe riešiť grécku dlhovú krízu.

Juncker ukázal záblesk hnevu, keď počas tlačovej konferencie vyhlásil, že sa zaujíma o gréckych občanov, nie však o vládu. To je v ostrom kontraste so snahou šéfa EK jednať s Tsiprasom priateľsky počas uplynulých štyroch mesiacov. „Nezaujímam sa o grécku vládu,“ povedal. „Zaujímam sa o gréckych občanov, predovšetkým najchudobnejších,“ dodal.

Grécko môže do dvoch týždňov zbankrotovať

Grécko sa snaží vyhnúť bankrotu, ktorý by mohol nastať do dvoch týždňov. Tsipras už skôr uviedol, že EÚ a Medzinárodný menový fond vyžadujú škrty v dôchodkoch a mzdách, aby „ponížili nielen grécku vládu …, ale aj celý národ“. Podľa jeho slov je medzi návrhmi veriteľov 10-percentný nárast dane z pridanej hodnoty (DPH) na elektrickú energiu. Iní ministri kritizovali návrhy zvýšenia DPH na lieky.

Počas tlačovej konferencie Juncker v podstate obvinil Tsiprasa, že zavádza voličov. „Nesúhlasím, a premiér to vie … s nárastom DPH na lieky a elektrickú energiu,“ povedal Juncker. „To by bola veľká chyba,“ dodal. „Debata v Grécku a mimo Grécka by išla jednoduchšie, keby grécka vláda hovorila presne to, čo EK… reálne navrhuje,“ povedal Juncker. „Obviňujem Grékov z toho, že veci, ktoré hovoria gréckej verejnosti nie sú konzistentné s tým, čo som povedal gréckemu premiérovi,“ doplnil Juncker.

Rokovania nikam neviedli

Hovorca gréckej vlády vyhlásil, že nikto nehovorí o tom, že tieto návrhy predložila jedine sama EK. Ostrejšie sa vyjadril minister financií Janis Varoufakis, podľa ktorého návrhy EK zvýšenie DPH obsahujú. „Juncker buď nečítal dokumenty, ktoré dal Tsiprasovi, alebo ich čítal a zabudol na to,“ povedal Varoufakis.

Juncker zároveň uviedol, že s Tsiprasom nehovoril od nedele. Vtedy sa „rozhodol rokovania zastaviť, keďže vzhľadom na postoj Grécka, nikam neviedli“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis TsiprasJanis VaroufakisJean-Claude Juncker