Juraj Tužinský siahal v Riu na medialu, tesne skončil štvrtý

Fotografie - Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - druhý deň

RIO DE JANEIRO 6. augusta (WebNoviny.sk) – Prvým slovenským reprezentantom, ktorý na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro bojoval priamo o medailu, bol športový strelec Juraj Tužinský. Člen VŠC Dukla Banská Bystrica napokon zostal tesne za stupňom víťazov, keď vo vzduchovej pištoli mužov na 60 výstrelov obsadil konečnú 4. priečku finálovým výkonom 159,4 bodu.

OH 2016

Rodák z Lučenca bol blízko k tomu, aby zopakoval svoj bronzový úspech z aprílového predolympijského testu v brazílskom dejisku. Zlepšil si však svoje olympijské maximum, ktorým je 15. priečka z rovnakej disciplíny v Londýne 2012. Vtedy mal na konte 580 bodov.

„Som veľmi rád, že som si mohol zmerať sily s najlepšími strelcami na svete. Teraz si ešte poriadne neuvedomujem, že ma od medaily delili iba dve desatiny. Asi to príde až večer, keď to zo mňa všetko opadne, potom ma to bude mrzieť. Teraz však som veľmi rád, čo som dokázal. Veľmi ma to potešilo. Je to veľmi pekný pocit skončiť štvrtý na olympiáde. Skončil som tesne za medailou, nebyť dvoch desatín by som mal niečo v ruke, čo by bola odmena za dlhé roky tvrdej práce. Myslím si, že s pretekmi môžem byť spokojný, nespravil som žiadnu chybu, všetko mi vyšlo na výbornú,“ povedal po súťaži Juraj Tužinský.

V kvalifikácii získal 582 bodov

Tužinský úspešne zvládol sobotňajšiu kvalifikáciu, keď so ziskom 582 bodov (96-97-98-97-98-96) dosiahol tretí najlepší výkon a s prehľadom postúpil do večerného osemčlenného finále.

„Navonok to vyzeralo, že som počas kvalifikácie pokojný, ale pracovalo to vo mne. Počas súťaže nezvykneme veľmi komunikovať, on už presne vie, čo má robiť. Bolo dôležité, aby sa vošiel do predpísaného času, pretože sme trochu natiahli začiatok a potom nám to chýbalo na konci. Juraj sa s tým vyrovnal, dostal sa do optimálne pozície. S výnimkou posledného výstrelu. Zvládol to perfektne a stačilo to na finále. Postúpil z tretieho miesta a keby to tak zostalo, brali by sme to všetkými desiatimi. Bude dôležité, aby sa vo finále skoncentroval a nadviazal na kvalifikáciu,“ povedal ešte po kvalifikačnej časti Tužinského tréner Tibor Kiss.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – druhý deň

Vo finálovej položke sa slovenský pištoliar od začiatku pohyboval na medailových pozíciách. Po troch i šiestich výstreloch bol tretí, po ôsmich sa dokonca ocitol na čele spoločne s Hoangom z Vietnamu a Brazílčanom Wu. Po desiatich, dvanástich i štrnástich výstreloch stále figuroval na 3. stupienku. Ďalšími dvoma výstrelmi, ktorými dal 9,1 a 9,9 bodu však prišiel o náskok štyroch desatín bodu, keď ho o bronz obral suverénny čínsky víťaz kvalifikácie Pchang Wej s 590 bodmi. Ten po dvoch výstreloch s hodnotou 9,8 predstihol Tužinského o dve desatiny bodu.

„Ani som nečakal, že to dopadne až tak dobre. Škoda dvoch desatín, chýbal nám kúsoček šťastia. Dve desatiny, to je okom nerozoznateľný rozdiel. Medaila Jurajovi unikla až ku koncu, keď dal ďalekú deviatku. Číňan ho preskočil a tak to už zostalo,“ poznamenal po finále Tužinského kouč Tibor Kiss.

Tužinský napriek tomu, že sa nestal po Jozefovi Göncim, Zuzane Rehák Štefečekovej a Danke Bartekovej štvrtým slovenským olympijským medailistom v športovej streľbe v ére samostatnosti, dosiahol životný úspech. Vzduchová pištoľ je jeho silnejšou disciplínou, všetky štyri doterajšie individuálne cenné kovy z vrcholných podujatí – zhodou okolností všetko bronzovej hodnoty (ME 2010 v Meraakeri, EH 2015 v Baku, SP 2015 v Gabale a SP 2016 v Riu de Janeiro) zaznamenal práve v nej.

Pavol Kopp obsadil 38. priečku

Druhý slovenský zástupca Pavol Kopp v kvalifikácii obsadil 38. miesto s 569 bodmi (96-93-97-95-94-94), od hranice postupu mal 11-bodový odstup. Pre druhého najstaršieho členna slovenskej výpravy v Riu je to nahoršie umiestnenie vo vzduchovej pištoli na OH, keďže pred štyrmi rokmi v Londýne bol 21. (576) a pred ôsmimi rokmi v Pekingu 27. (575).

„Ani som nepredpokladal, že by sa mi mohlo podariť finále. Nechcem to zakríknuť, ale viac sa pripravujem na druhú disciplínu. Verím, že to tam bude omnoho lešpie ako dnes. Nerátal som, že to bude až také slabé. Juraj sa dostal do finále, má formu a dobrú psychiku,“ poznamenal Pavol Kopp a jeho kouč Ivan Némethy uviedol: „Paľo dnes podal slabý výkon. Vzduchovka mu ešte nevošla do krvi, nie je ňou kamarát. Jeho prioritou je ľubovoľná pištoľ. Tá práca nebola taká, aká by mala byť v takejto súťaži. Boli tam chyby, ktoré si ešte rozoberieme.“

vzduchová pištoľ 60 – muži (konečné poradie):

1. Hoang Suan Vinh (Viet.) 202,5 b. – fin. olymp. rekord (v kvalifikácii 581), 2. Felipe Almeida Wu (Braz.) 202,1 (580), 3. Pchang Wej (Čína) 180,4 (590), 4. Juraj Tužinský (SR) 159,4 (582), 5. Čin Čong-oh (Kór. rep.) 139,8 (584), 6. Giuseppe Giordano (Tal.) 118,4 (580), 7. Vladimir Gončarov (Rus.) 98,9 (580), 8. Džitu Rai (India) 78,7 (580), … 38. Pavol Kopp (SR) 569

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj TužinskýPavol Kopp