Jurzyca: Prísne kritéria na sociálne štipendiá

Bez názvu
Minister školstva Eugen Jurzyca Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – V minulom školskom roku vycestovalo za hranice vďaka sociálnemu štipendiu 163 stredoškolákov, aj keď Slovensko mohlo na štúdium cudzieho jazyka vyslať až 371 študentov. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) odôvodňuje nízke číslo prísnymi výberovými kritériami. „Obmedzovali napríklad sociálne podmienky, čiže tí bohatší, ktorí mali záujem cestovať do zahraničia, sa tam takýmto spôsobom nedostali,“ uviedol Jurzyca. Sociálne štipendiá podľa vládneho návrhu z roku 2008 dostanú stredoškoláci v tomto školskom roku poslednýkrát. Voľnejšie podmienky na udelenia štipendia si minister sľubuje od nového medzinárodného programu Comenius, ktorý má postupne nahradiť súčasný projekt. Slovensko sa v rámci neho v školskom roku 2011/2012 zapojí do druhého roka testovania individuálnej mobility žiakov stredných škôl.

Comenius je súčasťou vzdelávacieho programu Európskej únie nazvaného Program celoživotného vzdelávania (2007-2013). „Tento program už bude môcť uspokojiť väčší počet záujemcov, verím tomu,“ poznamenal Jurzyca. Kým v prípade sociálnych štipendií musel rezort hľadať peniaze v štátnom rozpočte, nový medzinárodný projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie. Školáci budú môcť vycestovať na tri až desať mesiacov. Do projektu sa môžu zapájať školy, ktoré sú alebo niekedy boli zapojené do projektu Comenius – Školské partnerstvá, buď v rámci Programu celoživotného vzdelávania, alebo predchádzajúcich programov. V budúcom školskom roku figurujú v projekte Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Lichtenštajnsko, Lotyšsko, Luxembursko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Projekt poskytovania sociálnych štipendií žiakom stredných škôl na štúdium na zahraničných stredných školách na roky 2008-2011 schválila v roku 2008 vláda. Za cieľ si určila vyslať 1 000 stredoškolákov na jednoročné štúdium v cudzom jazyku. Na projekt bolo vyčlenených 270 mil. korún (takmer 9 mil. eur). Štipendiá boli určené pre žiakov, ktorí boli v čase podávania prihlášok žiakmi 2. ročníka stredných škôl, 2. alebo 3. ročníka päťročných bilingválnych stredných škôl, 6. ročníka osemročných gymnázií alebo 4. ročníka šesťročných gymnázií v SR. Cieľom poskytovania sociálnych štipendií vlády SR bolo umožniť štúdium v zahraničí tým žiakom, ktorí z rôznych sociálnych dôvodov nemajú možnosť a ani finančné prostriedky na takýto druh štúdia.

Náklady na pobyt 163 študentov v rámci zahraničných sociálnych štipendií v školskom roku 2009/2010 vyčíslilo ministerstvo školstva na viac ako 1,55 milióna eur. Najväčší záujem mali stredoškoláci o štúdium anglického jazyka, najmenší o štúdium ruského jazyka. Náklady na jedného žiaka predstavovali v priemere 9 516 eur na štipendistu. Vďaka sociálnemu štipendiu na jednoročné štúdium na vybraných stredných školách v zahraničí sa mohli Slováci zdokonaľovať v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine, taliančine a ruštine. Najviac stredoškolákov študovalo v Írsku (105), dvanásti navštívili Francúzsko, do Nemecka išlo 27 študentov, do Španielska dvanásť. Najmenej Slovákov sa vlani v rámci programu vzdelávalo v Taliansku, štyria, a v Rusku traja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen Jurzyca