Jurzycov rezort dostane viac peňazí na platy učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eugen jurzyca
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Eugen Jurzyca číta deťom z cirkevnej základnej školy Narnia úryvky z knihy. Minister sa takto zapojil do projektu Čítanie otcov. Bratislava, 25. marec 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Objem prostriedkov na platy vo verejnom sektore sa na Slovensku v budúcom roku nebude zvyšovať.

Jedinou kategóriou zamestnancov, ktorej by mali vzrásť platy, by podľa predpokladov ministerstva financií mali byť učitelia.

Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede minister financií Ivan Mikloš, učiteľom by mali v budúcom roku stúpnuť platy o 3 %. Podľa ministra financií môžu platy vo verejnom sektore rásť, ale len za predpokladu úsporných opatrení, keďže celkový objem zdrojov sa nebude zvyšovať.

Tieto zámery rezortu financií vychádzajú z východísk štátneho rozpočtu na budúci rok, ktoré ministerstvo pripravilo. „Rozpočet je tentokrát pripravovaný štandardným spôsobom,“ uviedol v súvislosti s prípravou budúcoročného rozpočtu Mikloš.

Odborári tlačia na vládu

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku žiada vládu Slovenskej republiky, aby urýchlene riešila katastrofický stav vo financovaní školstva Slovenskej republiky a zabezpečila pre zamestnancov rezortu školstva náležité odmeňovanie za ich náročnú prácu. „Zdôrazňujeme, že neriešenie tejto situácie povedie k rozsiahlemu narušeniu sociálneho mieru,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré SITA poskytol podpredseda zväzu Jozef Lužák.

Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku na zasadnutí konštatovala, že množiace sa podnety zo škôl a školských zariadení dokumentujú poddimenzované financovanie školstva vo všetkých oblastiach. „Osobitne sa táto situácia prejavuje v odmeňovaní, kde krátenie mzdových prostriedkov v štátnom rozpočte na rok 2011 pre nepedagogických zamestnancov o desať percent dolieha na všetky kategórie zamestnancov tak, že od začiatku roka nastáva výrazný pokles reálnych miezd oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka,“ konštatujú školskí odborári. Zároveň pripomenuli, že v uplynulých rokoch prebehla v školstve rozsiahla racionalizácia, kedy došlo aj k výraznému zníženiu stavov pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

Štátna kasa je prázdna

Dodal pritom, že za bývalej vlády bol zlý stav verejných financií zatajovaný. Základným cieľom pripravovaného rozpočtu je podľa ministerstva financií konsolidácia verejných financií a zastavenie zadlžovania krajiny. Celková predpokladaná úspora pri budúcoročnom rozpočte cez racionalizačné opatrenia podľa Ivana Mikloša predstavuje 435 mil. eur. Výdavky rozpočtu na nákup tovarov a služieb by po zohľadnení inflácie mali poklesnúť o 20 %.

Rezort financií počíta pri príprave rozpočtu aj s ďalšími opatreniami. Predpokladá napríklad znížiť platby za elektronické mýto, znížiť bonifikáciu pri hypotékach poskytnutých do roku 2003, či nepoisťovať majetok štátu. Rovnako sa chce pozrieť na dodržiavanie podmienok pri poskytnutých investičných stimuloch.
Ministerstvo financií SR

Ministerstvo financií pritom počíta pri príprave rozpočtu aj s príjmom, ktorý chce získať od mobilných operátorov za predlženie licencií. Ten by mal dosiahnuť zhruba 10 mil. eur.

Toto číslo však štátny tajomník ministerstva Vladimír Tvaroška označil za iba orientačné.

Väčšia váha pri prijímaní opatrení v budúcoročnom rozpočte by tak podľa ministra financií mala byť na strane výdavkov. Pri príprave východísk rozpočtu rezort zatiaľ nepočíta s príjmami z plánovanej privatizácie. „Zatiaľ s tým priamo nepočítame,“ uviedol Mikloš s tým, že tieto príjmy nebudú použité na bežné výdavky.

Deficit slovenských verejných financií by mal klesnúť pod maastrichtské kritérium troch percent hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013. Najväčšia časť konsolidácie verejných financií by sa tak mala uskutočniť v tomto roku, počas ktorého by deficit mal klesnúť z minuloročných takmer 8 % HDP na 4,9 %. V budúcom roku by sa mal podľa očakávaní vlády znížiť na 3,8 % a v roku 2013 na 2,9 % HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošVladimír Tvaroška