Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Justicia, sudy, kladivko
Foto: SITA/AP
21. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Justičné novely neposúvajú systém dopredu, tvrdí Žitňanská

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Novely justičných zákonov, ktoré v utorok schválil parlament, podľa poslankyne Mosta-Híd Lucie Žitňanskej neposúvajú obsahom systém súdnictva ani o krok dopredu. Pre novelu zákona o Justičnej akadémii a novelu Obchodného zákonníka je podľa exministerky spravodlivosti charakteristické, že niečo iné deklarujú a niečo iné obsahujú.

„Justičné zákony deklarujú, že zostávajú otvorené výberové konania na sudcov a pritom de facto sa zavádzajú justiční čakatelia a mechanizmus je nastavený tak, že pravdepodobne nikto okrem justičných čakateľov a vyšších súdnych úradníkov sa sudcom nestane,“ povedala v utorok novinárom Žitňanská.

Dnes stojíme na mieste

Pol roka sa podľa poslankyne viedla búrlivá diskusia o tom, aké kritériá má spĺňať sudca. „Dnes sme v tichosti schválili novelu, ktorá síce reaguje na aktuálny problém a ústna časť výberových konaní na sudcov sa bude nahrávať, ale z pohľadu obsahu sa neposúvame ani o krok vpred. To je škoda, lebo trochu sa mení klíma pre diskusiu v justícii a to nie je využité,“ dodala exministerka spravodlivosti. Okrem toho sa zľavuje z kritérií, pretože na súd vyššieho stupňa, napríklad na najvyšší súd, sa už vo výberovom konaní nevyžaduje ani jazyková znalosť ani ďalšia odborná znalosť, ale výberové konanie sa uskutoční len ústnym pohovorom, vysvetlila Žitňanská.

„Kde inde by sme sa mali pozerať na to, či si vie sudca prečítať zahraničný rozsudok, zahraničnú štúdiu, keď nie na súde vyššieho stupňa? Výsledok je, že dnes stojíme na mieste,“ dodala. Prokuratúra sa podľa jej slov úplne uzatvára do seba, výberové komisie na prokurátorov a čakateľov na prokurátorov budú zložené len z prokurátorov, výberové komisie ustanoví generálny prokurátor, keď je niekde prokurátorský čakateľ, nebude podľa Žitňanskej ani výberové konanie.

Zitnanska
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Smer nemyslí jednoeurové s.r.o. vážne

Poslankyňa Mosta-Híd rovnako upozorňuje, že vládny Smer-SD jednoeurové s.r.o., ktoré umožňuje novela Obchodného zákonníka, nemyslí vážne. Poslanci totiž schválili start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základným imaním od jedného eura. „Je to kompenzované množstvom administratívnych a iných prekážok, aby jednoeurová eseročka nebola veľmi atraktívna pre začínajúcich alebo pokračujúcich podnikateľov. Je to zámer,“ poznamenala Žitňanská.

Spomenula citát poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa z rozpravy, ktorý na margo jednoeurových eseročiek povedal: „Veď to ani nebolo úmyslom zákonodarcu a ministerstva, aby sa jednoeurové eseročky stali in alebo aby ich teraz každý zakladal“. Podľa Žitňanskej tieto slová nepotrebujú ďalší komentár.

Odporúčané články

Justičných čakateľov zrušila minulá vláda, teraz sa vracajú Kiska hovoril s členmi súdnej rady o dôveryhodnosti justície

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...