Justina Kowalczyková získala zlato v klasickej desiatke

Justyna Kowalczyková
Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková v cieli štvrtkových pretekov na 10 km klasicky, v ktorých získala zlatú medailu. Foto: SITA/AP

SOČI 13. februára (WEBNOVINY) – Olympijskou šampiónkou v behu na lyžiach na 10 km klasickou technikou sa na ZOH 2014 v Soči stala Poľka Justyna Kowalczyková. Striebro si vo štvrtok predpoludním v bežeckom komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovala s odstupom 18,4 s Švédka Charlotte Kallová a bronzovú medailu získala nórska líderka Svetového pohára Therese Johaugová (+28,4). Jej krajanka a veľká favoritka Marit Björgenová skončila bez medaily na 5. mieste, za bronzovým stupienkom zaostala o 5 sekúnd.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Jediná slovenská reprezentantka Alena Procházková sa od začiatku držala až v piatej či šiestej desiatke výsledkového poradia a napokon ju klasifikovali na 50. mieste. Za víťaznou Kowalczykovou zaostala 29-ročná Banskobystričanka o takmer štyri minúty (+3:50,6).

„Bolo to veľmi náročné. Za týchto podmienok je na ťažkých tratiach skutočne veľmi náročné pretekať. Všetci majú rovnaké podmienky, ale je to aj o lyžiach. Dala som do pretekov všetko, nešlo mi to, ako som si myslela. Verila som, že skončím do tridsiateho miesta. Pripravovali sme sa predovšetkým na šprinty, kde mi to, bohužiaľ, nevyšlo. Servismani dnes urobili všetko, čo mohli, som im za to vďačná. Ďakujem všetkým za podporu,“ uviedla Alena Procházková.

Obrazom: Štvrtok na olympiáde v Soči

Pre 31-ročnú Kowalczykovú je to už druhá zlatá a celkovo piata medaila z olympijského sviatku športovcov. Stala sa tým najdekorovanejšou poľskou športovkyňou na ZOH. Doteraz sa o túto poctu delila so skokanom na lyžiach Adamom Malyszom. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri získala Kowalczyková všetky tri kovy: zlato na 30 km klasicky, striebro v šprinte klasicky a bronz v skiatlone. Prvú olympijskú medailu jej zavesili na krk už v Turíne 2006, keď bola bronzová v behu na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom.

Kowalczyková sa pred niekoľkými dňami sťažovala, že do Soči prišla s drobnou zlomeninou v ľavej nohe a z tohto dôvodu vynechala aj utorkové preteky v šprinte voľnou technikou. Naplno sústredila svoju pozornosť na štvrtkovú klasiku a to jej vyšlo. „Pred dvoma týždňami som si zlomila kostičku v nohe, preto má toto zlato pre mňa obrovský význam. Za týmto úspechom stoja roky driny. Je to štvrtá zlatá medaila pre Poľsko zo zimných hier a to je veľká vec. Nebolo to však jednoduché. V záverečných troch-štyroch kilometroch som už len bojovala so svojím telom. Správne bolo, že som sa odhlásila zo šprintu a vsadila všetko na dnešné preteky,“ uviedla víťazná Kowalczyková podľa informačného servisu ZOH v Soči.

Výsledky – beh na lyžiach:

Ženy – 10 km klasicky: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 28:17,8 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +18,4 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) +28,3, 4. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) +30,3, 5. Marit Björgenová (Nór.) +33,4, 6. Stefanie Böhlerová (Nem.) +46,5, 7. Natalia Žukovová (Rus.) +57,7, 8. Kerttu Niskanenová (Fín.) +58,9, … 50. Alena Procházková (SR) +3:50,6

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováCharlotte KallováJustyna KowalczykováMarit BjörgenováTherese Johaugová