Južná Karolína odstránila vlajku, ktorá je symbolom rasizmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Južná Karolína odstránila vlajku, ktorá je symbolom rasizmu
Čestná stráž odstraňuje konfederačnú vlajku spred budovy Kapitolu v Južnej Karolíne. Južná Karolína, 10. júla 2015. Foto: SITA/AP

Columbia 10. júla (WEBNOVINY) – Vláda amerického štátu Južná Karolína v piatok definitívne odstránila spornú konfederačnú bojovú vlajku z pozemku tamojšieho Kapitolu. Tento krok prišiel po nátlaku verejnosti v súvislosti s júnovou streľbou belošského rasistu v černošskom kostole, informovala agentúra Reuters.

Vlajku, ktorá viala na vládnom pozemku 54 rokov, slávnostne zvesili krátko po 10.00 h miestneho času (16.00 h SELČ) za prítomnosti množstva obyvateľov a zástupcov médií. Vlajka južanských povstalcov z čias americkej občianskej vojny je všeobecne vnímaná ako symbol otrokárstva a rasizmu. Jej zástancovia ju však majú v úcte ako symbol južanského dedičstva.

Republikánska guvernérka štátu Nikki Haleyová, ktorá vyzvala na „stiahnutie vlajky s dôstojnosťou“, označila dnešok za významný deň pre Južnú Karolínu. „Myslím na tých deväť ľudí,“ uviedla guvernérka, odkazujúc na počet obetí streľby v kostole africkej metodistickej episkopálnej cirkvi v meste Charleston zo 17. júna. Vlajku teraz umiestnia v pamätnej izbe vo vojenskom múzeu v Columbii, hlavnom meste Južnej Karolíny.

Schváleniu predchádzala nenávistná diskusia

Návrh zákona o odstránení vlajky schválili v treťom, záverečnom hlasovaní štátnej Snemovne reprezentantov vo štvrtok krátko po 1.00 hodine pomerom hlasov 94 k 20, a to po 13 hodinách často až nenávistnej diskusie a ostrého odporu skupiny konzervatívnych belošských republikánov.

Južná Karolína odstráni vlajku Konfederácie z Kapitolu
Foto: SITA/AP

Tento návrh zákona schválil Senát, horná komora parlamentu Južnej Karolíny, už 7. júla. Následne putoval ku guvernérke štátu Nikki Haleyovej, ktorá ho podpisom premenila na zákon.

Haleyová vo štvrtok na svojej oficiálnej stránke na Facebooku zverejnila vyhlásenie: „Toto je pre Južnú Karolínu nový deň – deň, na ktorý môžeme byť všetci hrdí; deň, ktorý nás všetkých zjednocuje. Naše rany sa budú ďalej hojiť, ale budeme jeden ľud a jeden štát.“

Krok nasledoval po rasistickom útoku

Konečné hlasovanie sa uskutočnilo takmer presne tri týždne po tom, ako beloch Dylann Roof (21) spáchal 17. júna rasisticky motivovaný zločin v historicky významnom černošskom kostole v meste Charleston – pri čítaní Biblie tam zastrelil deväť černošských veriacich vrátane pastora.

Následný spor okolo zástavy vyvolali fotografie obvineného strelca Roofa, ktorý pred svojím zločinom pózoval s vlajkou Konfederácie. Snímky zverejnil na webovej stránke spolu s rasistickým verejným vyhlásením.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nikki Haleyová