Južná Kórea hlási ďalšie nákazy, v karanténe sú tisícky ľudí

Foto: SITA/ AP

SOUL 9. júna (WEBNOVINY) – Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva v utorok informovalo o ôsmich nových prípadoch nakazenia blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS) , čím sa počet nakazených v krajine vyšplhal na číslo 95. Ohlásenie nových prípadov však zároveň znamená pokles v dennom náraste nakazených osôb, ktorých ešte v pondelok ministerstvo hlásilo 23.

Na ochorenie zomrel ďalší človek

Ministerstvo zároveň oznámilo nové úmrtie na ochorenie, a teda už siedme od mája, keď nákazu do krajiny priniesol obchodník na ceste z Blízkeho východu. Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje vyzvala krajinu na celonárodné úsilie v snahe vyhubiť infekčné ochorenie. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zaznamenáva Južná Kórea druhý najvyšší výskyt infekčných ochorení vo svete, viac ich je už len v Saudskej Arábii.

Siedmym prípadom úmrtia na MERS v krajine bola 68-ročná žena s chorým srdcom, ktorá ležala na urgentnom príjme v soulskej nemocnici, kde bolo doposiaľ zaznamenaných viacero prípadov nákazy. Až tri z nových prípadov pochádzajú z rovnakého príjmu, pričom práve tu sa nakazilo až 37 z doposiaľ 95 potvrdených prípadov.

V karanténe sú tisícky ľudí

Asi 2500 ďalších ľudí, ktorí boli v kontakte s chorými pacientmi, je v súčasnosti v karanténe. Niektorí z nich sú v nemocnici, ale väčšina doma. Juhokórejské úrady uviedli, že týmto osobám monitorujú mobilné telefóny, aby sa uistili, že nariadenie neporušujú.

Spolu s novými potvrdenými prípadmi ochorenia v Južnej Kórei sa celkový počet chorých na MERS vyšplhal vo svete podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už na 1244, z ktorých minimálne 446 prípadov sa skončilo smrťou.

V Južnej Kórei zatvorili pre obavy z nákazy od mája už 2208 škôl vrátane asi 20 univerzít. Susedný Hong Kong v súvislosti so šíriacim sa ochorením v utorok vydal výstrahu druhého stupňa, ktorou svojim občanom dohováral, aby do Južnej Kórey cestovali len v najnutnejších prípadoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pak Kun-Hje