Južná Kórea hlási nové prípady MERS, zomreli ďalší ľudia

Mers
MERS Foto: SITA/AP

Soul 15. júna (WEBNOVINY) – Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva v pondelok oznámilo päť nových prípadov blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS), čím sa celkový počet nakazených v krajine zvýšil na 150, informovala agentúra Reuters.

Ministerstvo tiež uviedlo, že jeden z pacientov nakazený vírusom MERS zomrel. Ide o 16. obeť ochorenia v Južnej Kórei, kam ho v máji priniesol jeden z miestnych podnikateľov, ktorý sa vrátil z Blízkeho východu. Epidémia MERS v Kórejskej republike je medzičasom najväčšou mimo Saudskej Arábie.

Nemocnica Samsung pozastavila svoje služby

V nedeľu juhokórejské médiá informovali o 15. obeti MERS v krajine, ktorou bol 61-ročný muž v meste Pusan na juhovýchode krajiny, uviedla agentúra DPA.

Väčšinu z nových prípadov v posledných dňoch zaznamenali v Nemocnici Samsung v Soule, ktorá v nedeľu oznámila, že pozastavuje poskytovanie väčšiny zdravotníckych služieb. S cieľom sústrediť sa na zastavenie šírenia MERS nebude dočasne poskytovať iné než pohotovostné služby a nebude prijímať nových pacientov.

Školy opätovne otvorili svoje brány

Pre obavy zo šírenia nákazy boli od piatku mimo prevádzky tisíce škôl. Agentúra Reuters priniesla v pondelok informáciu o ich opätovnom otvorení. V piatok pozastavilo v Kórei prevádzku 2900 vzdelávacích inštitúcií; najmenej 440 z nich zostáva naďalej zatvorených.

Kórejská prezidentka Pak Kun-hje, ktorej popularita klesla minulý týždeň pod 35 percent pre postupy vlády v súvislosti s nákazou MERS, apelovala v pondelok na svoju krajinu, aby sa vrátila do normálu. „Žiadam aj podnikateľskú komunitu, aby pokračovala v investíciách, produkcii a manažérskych činnostiach ako za normálnych okolností. A predovšetkým, aby pomohla ubezpečiť spotrebiteľov, nech neprestávajú míňať peniaze,“ uviedla prezidentka na stretnutí s poprednými poradcami.

Vláda prezidentky Pak Kun-hje bola vystavená kritike, pretože v prvé dni vypuknutia epidémie MERS v Kórei odmietla zverejniť meno nemocnice, kde sa v tom čase nachádzali nakazení pacienti. V radoch tamojšej verejnosti tak vzrástli obavy a celková zmätenosť, píše Reuters.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pak Kun-Hje