Južná Kórea roztápa ľady so severom, žiada dialóg s Kimom

Kim Čong un
Severokórejský líder Kim Čong-un vynadal hydrometeorológom jeho krajiny. Foto: ilustračné, SITA/AP

SOUL 12. januára (WEBNOVINY) – Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje v pondelok vyhlásila, že je ochotná stretnúť sa s vodcom znepriatelenej Severnej Kórey Kimom Čong-unom bez kladenia akýchkoľvek podmienok. Vyzvala Pchjongjang na urýchlené obnovenie dialógu so Soulom.

Otvorenosť zopakovaniu medzikórejského summitu, ktorý sa uskutočnil naposledy v roku 2007, vyjadrila po tom, ako túto možnosť spomenul Kim vo svojom novoročnom príhovore.

Žiada ukončenie severokórejského jadrového programu

Počas tlačovej konferencie prenášanej televíziou povedala, že dôležitou súčasťou rokovaní o mieri na Kórejskom polostrove by malo byť ukončenie severokórejského jadrového programu, čo však nepovažuje za podmienku konania summitu.

„Môj postoj je taký, že pre zmiernenie bolesti z rozdelenia a dosiahnutie mierového zjednotenia som ochotná stretnúť sa s kýmkoľvek. Ak to pomôže, som za summit so Severom,“ povedala Pak.

Juh naďalej potrebuje zákon o národnej bezpečnosti namierený proti Severu

Napriek jej slovám zatiaľ nie je známy žiadny konkrétny plán stretnutia kórejských lídrov, ktorí sa od rozdelenia krajiny po druhej svetovej vojne zišli len dvakrát. Pak taktiež vyhlásila, že Južná Kórea naďalej potrebuje takzvaný Zákon o národnej bezpečnosti namierený proti Severu, na základe ktorého v sobotu deportovali do vlasti Američana juhokórejského pôvodu po tom, ako sa pochvalne vyjadroval o znepriatelenom štáte.

Kim Čong-un v novoročnom príhovore povedal, že „nie je žiadny dôvod, prečo neuskutočniť rokovania na najvyššej úrovni, ak bude správna atmosféra a splnené podmienky“. Severná a Južná Kórea sú technicky stále vo vojnovom stave, keďže kórejská vojna z 50. rokov sa skončila len prímerím. Na oboch stranách hranice je nasadených vyše 1,8 milióna vojakov a je tak jednou z najprísnejšie strážených na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unPak Kun-Hje