Južnyj dostal na rozlúčku s US Open od Djokoviča kanára

Novak Djokovič - Michail Južný
Srbský tenista Novak Djokovič počas štvrťfinálového zápasu US Open s Rusom Michailom Južným. Foto: SITA/AP

NEW YORK 6. septembra (WEBNOVINY) – Srbský tenista Novak Djokovič postúpil v mužskej dvojhre na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku do semifinále.

Najvyššie nasadený hráč zdolal Rusa Michaila Južného, turnajovú dvadsaťjednotku, za 154 minút 6:3, 6:2, 3:6, 6:0.

Súperom Djokoviča v semifinále bude Švajčiar Stanislas Wawrinka, ktorý prekvapujúco vyradil britského obhajcu titulu Andyho Murayho 6:4, 6:3, 6:2.

Dvadsaťšesťročný Djokovič postúpil do siedmeho semifinále na US Open v rade a celkovo na grandslamových turnajoch chýbal v tejto záverečnej fáze naposledy na Roland Garros 2010.

Djokovič urobil viac chýb

Srbský líder rebríčka dominoval vo víťazných úderoch 32:15, ale nevynútených chýb urobil o 14 viac ako jeho súper (45:31). Za stavu 2:0 na sety Djokovič prehral vôbec prvý set na turnaji (3:6), no potom svojho súpera vyškolil, a vo štvrtom dejstve mu za 29 minút uštedril „kanára“.

Obrazom: Srbský tenista Novak Djokovič v štvrťfinále US Open s Rusom Michailom Južným

Srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a Rus Michail Južný počas štvrťfinálového zápasu US Open. Foto: SITA/AP

Set na nulu vyhral na turnaji už štvrtý raz. To všetko videli v 23-tisícovom hľadisku ústredného Arthur Ashe Stadium aj prominentní hostia – svetoznámy obchodník a investor Richard Branson či značkoví herci Sean Connery a Tommy Lee Jones.

„Nočné zápasy na US Open majú výnimočnú atmosféru a ja som si to po celý čas užíval. Proti Michailovi to však nebýva ľahké. Svoju schopnosť vrátiť sa do zápasu predviedol aj proti mne. Keď získal tretí set, musel som trochu zmeniť prístup a opäť ísť maximálne koncentrovane do každej výmeny tak, ako v úvode zápasu,“ komentoval Novak Djokovič na tlačovej konferencii.

Južného šiesta prehra

Tridsaťjedenročný Južnyj sa pokúšal dostať do svojho tretieho semifinále na US Open (predtým 2006, 2010).

Na to by však musel moskovský rodák štvrtý raz v kariére zdolať Djokoviča. Napokon si pripísal šiestu prehru proti tomuto súperovi. „Proti Novakovi sa hrá veľmi ťažko. V zápase nemá výkyvy a nič vám nedá zadarmo. Možno jednu, dve loptičky,” povzdychol si Južnyj po prehre. „Po treťom sete som nerozmýšľal nad tým, že by som ten zápas mohol otočiť. Chcel som len naďalej hrať dobre, ale on bol lepší a pôsobil sviežejšie na dvorci,“ priznal Rus.

Semifinále Djokovič – Wawrinka má napohľad jasného favorita. Srb vedie nad Švajčiarom vo vzájomnej zápasovej bilancii 12:2, ale ich zatiaľ posledný duel stojí za zapamätanie.

Tohto roku v osemfinále na Australian Open zvíťazil neskorší šampión Djokovič 1-6, 7-5, 6-4, 6-7(5), 12-10. Navyše Wawrinka teraz v New Yorku výrazne zabodoval tým, ako si v troch setoch poradil s Andym Murrayom. „Môže to byť veľmi vyrovnaný a tesný zápas. Nemyslím si, že som favoritom. Stan ukazuje, že si zaslúži byť hráčom prvej svetovej desiatky. Jeho súčasná hra na tvrdom povrchu má fazónu možno ako nikdy predtým. Ja sa tiež cítim veľmi dobre a chcem pokračovať v dobrých výkonoch,“ predznamenal Djokovič pre server ATP World Tour.

Výsledky – US Open (26. augusta – 9. septembra, celková minimálna dotácia 34,3 milióna USD, tvrdý povrch Deco Turf II vonku)

Štvrťfinále dvojhry mužov:

Novak Djokovič (Srb.-1) – Michail Južnyj (Rus.-21) 6:3, 6:2, 3:6, 6:0 za 154 minút

Stanislas Wawrinka (Švaj.-9) – Andy Murray (V. Brit.-3) 6:4, 6:3, 6:2 za 135 minút