K liekom má v časti Afriky prístup len tretina ľudí s HIV

Foto: Thinkstock

Dakar 10. júna (WebNoviny.sk) – Vlády členských krajín OSN musia pomôcť zlepšiť prístup HIV pozitívnych ľudí v západnej a strednej časti Afriky k dostupným liečivám. Tie sa totiž v tejto oblasti dostanú len približne k jednej tretine nakazených, uviedla humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF), ktorú citovala agentúra AP.

MSF sa takto vyjadrila pri príležitosti práve prebiehajúcej konferencie Organizácie Spojených národov, zameranej na ukončenie epidémie HIV/AIDS. Organizácia ocenila ambiciózny cieľ zaručiť 30 miliónom ľudí infikovaným vírusom HIV dostupnosť liečby do roku 2020. Zároveň však dodala, že oblasti s nižším výskytom vírusu HIV sú stále prehliadané.

„Členské štáty OSN potrebujú využiť túto príležitosť na to, aby sa opätovne zaviazali pomáhať ľuďom nakazeným vírusom HIV žijúcim v oblastiach, na ktoré sa napriek ohromnému celosvetovému pokroku v poslednom desaťročí v podstate zabudlo,“ uviedla Cecilia Ferreyrová, poradkyňa MSF pre otázky súvisiace s HIV.

„Zatiaľ čo počet ľudí majúcich prístup k životne dôležitým liekom na HIV sa v priebehu uplynulých piatich rokov zdvojnásobil na takmer 17 miliónov osôb, ľudia žijúci v západnej a strednej Afrike, ktorí túto liečbu zúfalo potrebujú, sú opomínaní.“ Správa MSF ďalej uvádza, že spomedzi asi 6,5 milióna nakazených HIV v západnej a strednej časti Afriky sa k liečbe nedostane približne až 4,5 milióna ľudí.

Celosvetovým cieľom by podľa MSF malo byť až strojnásobenie počtu ľudí, ktorí sa v priebehu nasledujúcich troch rokov začnú liečiť antiretrovirotikami. Členské krajiny OSN zároveň podľa MSF musia pomáhať oblastiam, ktoré potrebujú zlepšiť prístup tamojších nakazených k dostupným liečivám.

Nedostatočný prístup nakazených k liečbe je v západnej a strednej Afrike spôsobený okrem iného zlyhávaním sektora služieb, nedostatkom vyškoleného zdravotníckeho personálu či vysokými poplatkami za liečivá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov