Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnoviteľné zdroje energie
Veterná a solárna elektráreň. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
24. 07. 2018 13:06 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

K novele o obnoviteľných zdrojoch energie prišli stovky pripomienok, ministerstvo niektoré prijalo

BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ukončilo vyhodnocovanie pripomienok, ktoré dostalo k návrhu novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby (KVET).

Ministerstvo dostalo od odbornej aj laickej verejnosti k spomínanej novele vyše 600 pripomienok, z toho zásadných bolo necelých 500. Rezort hospodárstva akceptoval úplne alebo čiastočne viac ako 260 pripomienok, pričom zásadných bolo 178.

Obmedzí sa podpora pre nové zariadenia

Novelu zákona predstavilo ministerstvo v polovici mája tohto roku. Podľa nej by mala byť elektrina vyrobená z nových OZE a KVET podporená prostredníctvom aukcií. Zachovať sa majú práva existujúcich výrobcov, ale obmedzí sa podpora pre nové zariadenia.

Pre nové väčšie výkony nad 500 kilowattov sa podľa nových pravidiel zavedie aukcia, kde si štát vyberie zariadenie pre výrobu elektriny z OZE, ktoré podporí. Konečná cena bude výsledkom súťaže. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu je prioritou novely zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri minimálnom dosahu na koncové ceny energie.

Súčasné nastavenie systému podpory elektriny vyrobenej z OZE ukladá povinnosť pre prevádzkovateľov regionálnych distribučných sústav vykupovať podporovanú elektrinu, ktorá sa používa na krytie strát v sústave. Nahradiť by to mala centralizácia prostredníctvom jednotného výkupcu. Zavedie sa aj jeden zúčtovateľ podpory, ktorým bude spoločnosť OKTE.

Úľava pre energeticky náročné podniky

Ministerstvo hospodárstva sa pre vyššiu konkurencieschopnosť priemyslu rozhodlo v novele zaviesť aj úľavu pre energeticky náročné podniky. Tá im má znížiť koncovú cenu elektriny. Týkať sa to bude len podnikov, ktorých významnú časť nákladov tvoria náklady za elektrinu a významne to ovplyvňuje ich cenu v konkurencii na trhu. Podmienkou bude aj spotreba najmenej jednej gigawatthodiny elektriny v predchádzajúcom roku.

Kritériá výberu takýchto podnikov vychádzajú podľa ministra zo špecifikácie prílohy Usmernenia EK o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky na roky 2014 až 2020. Úľavy budú podľa ministra platiť len pre oprávnené odvetvia, ktoré nenavrhuje, ani neurčuje ministerstvo a rozhodujúcim nie je ani parameter veľkosti podniku.

Návrhom zákona sa ustanovuje základný právny rámec poskytovania kompenzácie, teda zníženie nákladov platby TPS súvisiacich s financovaním podpory výroby elektriny z OZE pre podniky, ktoré spĺňajú podmienky špecifikované zákonom.

Transparentná  a nediskriminačná kompenzácia

Kompenzácia má byť podľa Žigu transparentná a nediskriminačná pre všetkých žiadateľov, ktorí splnia podmienky na poskytnutie kompenzácie v rámci schváleného limitu na príslušné rozpočtové obdobie.

Podľa odhadov by malo ísť o približne 200 podnikov. Kompenzácia a jej výška bola predmetom náročných rokovaní s ministerstvom financií. Zdrojom financií bude totiž štátny rozpočet, z ktorého by malo ísť ročne na kompenzácie 80 miliónov eur.

Novela zákona taktiež zavádza ako nový prvok lokálny zdroj. Inštitút lokálneho zdroja s výkonom do 500 kilowattov predstavuje zariadenie na výrobu elektriny určené takmer výhradne na spotrebu v danom odbernom mieste. Inštitút lokálneho zdroja podľa ministra získa pozornosť najmä u záujemcov o fotovoltiku.

Zmenu legislatívy má rezort hospodárstva ešte konzultovať aj s Európskou komisiou. Ak návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojoch vláda schváli, Národná rada SR by o ňom mala rokovať na jeseň.

Odporúčané články

Spotrebiteľ by mal proti dvojakej kvalite výrobkov bojovať podporou domácich výrobcov Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X