K sérii bombových útokov v Iraku sa prihlásila al-Kájda

Krvavá sobota v Iraku
Séria 16 koordinovaných bombových útokov na irackom území si v sobotu vyžiadala takmer 60 mŕtvych a desiatky zranených. Len v Bagdade vybuchlo najmenej osem náloží umiestnených v automobiloch. Explodovali v blízkosti obchodov, kaviarní či reštaurácií. Foto: SITA, AP

BAGDAD 12. augusta (WEBNOVINY) – Odnož medzinárodnej teroristickej siete al-Kájda sa v nedeľu prihlásila k sérii krvavých útokov, ktoré si cez víkend v Iraku vyžiadali desiatky obetí.

Šiitom nech sa ani nesníva o bezpečí, vo dne ani v noci, uviedol Islamský štát v Iraku vo vyhlásení.

Medzinárodné spoločenstvo ostro odsúdilo 16 koordinovaných bombových útokov na irackom území, počas ktorých v sobotu zahynulo najmenej 74 ľudí, z toho 47 v Bagdade.

Nálože vybuchli v blízkosti obchodov, kaviarní či reštaurácií, viac než 300 osôb utrpelo zranenia. V nedeľu zomrelo ďalších 9 ľudí. K útokom došlo v čase osláv konca posvätného mesiaca ramadán.

Obrazom: Irakom otriaslo 16 bombových útokov, hlásia desiatky mŕtvych

Arabská krajina v súčasnosti zažíva najkrvavejšie obdobie od roku 2008, pričom násilnosti sa zintenzívnili počas posvätného mesiaca ramadán. Len v júli prišlo o život skoro 1000 ľudí, od začiatku roku zahynulo už vyše 3000 osôb. Počet nábožensky motivovaných útokov tento rok v Iraku značne stúpol. Predpokladá sa, že tento trend je výsledkom rastúcej nespokojnosti sunnitskej menšiny a neschopnosti šiitských úradov riešiť jej problémy, a to napriek mesiacom protestov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom