K teroristickému útoku v Londýne sa prihlásil Islamský štát

Teroristický útok v Londýne
Zásah záchranárov a polície na moste London Bridge, kde muž vrážal dodávkou do ľudí. Londýn, 3. jún 2017. Foto: Yui Mok/PA via AP

LONDÝN 5. júna (WebNoviny.sk) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) prevzala zodpovednosť za útok v Londýne, pri ktorom trojica útočníkov zabila v sobotu večer sedem ľudí a ďalších 48 zranila. Informovala o tom v nedeľu televízia BBC.

„Útok vykonala bezpečnostná jednotka bojovníkov Islamského štátu,“ uvádza sa vo vyhlásení propagandistickej agentúry Amák napojenej na IS, ktoré bolo zverejnené v nedeľu večer prostredníctvom aplikácie Telegram.

Islamský štát ešte v sobotu prostredníctvom Telegramu vyzval svojich stúpencov, aby počas prebiehajúceho posvätného mesiaca moslimov – ramadánu – podnikali útoky proti „križiakom“, teda obyvateľom západných krajín. Ako útočný nástroj im odporučil použiť nákladné autá, nože a strelné zbrane.

Trojica útočníkov najskôr v sobotu večer vrazila dodávkov do chodcov na Londýnskom moste (London Bridge) a potom zaútočila nožmi na ľudí v neďalekej nákupnej zóne Borough Market. Polícia všetkých troch teroristov zastrelila; osem policajtov na nich vypálilo dovedna 50 výstrelov. Dvadsaťjeden zranených obetí je vo vážnom stave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát