K útokom na väznice v Iraku sa hlási al-Kájda

Irak
Séria útokov v Iraku si za posledných 24 hodín vyžiadala najmenej 75 obetí na životoch. Foto: SITA/AP

BAGDAD 23. júla (WEBNOVINY) – Iracká odnož al-Kájdy sa v utorok prihlásila k útokom z predošlej noci, ktorých terčom boli súčasne väznice na predmestí Bagdadu a v meste Tádží ležiacom približne 30 kilometrov severne od metropoly.

Podľa vyhlásenia organizácie Islamský štát v Iraku a Levante, ktorá vznikla v apríli spojením irackých a sýrskych extrémistov, je výsledkom operácie oslobodenie viac ako 500 väzňov zadržiavaných v oboch zariadeniach s vysokým stupňom zabezpečenia.

Potvrdili sa tak informácie spravodajského kanála al-Arabíja, podľa ktorého ušli stovky zajatcov, a to prevažne príslušníkov irackej al-Kájdy. Tá sa k útokom podľa vlastných slov odhodlala po niekoľkých mesiacoch príprav.

Sunnitskí militanti väznice napadli v noci z nedele na pondelok, presne rok po tom, ako ich vodca vyhlásil vojnu irackému justičnému systému spravovanému vládou pod vedením šiitov. Organizácia uvádza, že použila samovražedných útočníkov, rakety a 12 vozidiel naložených výbušninou, pričom usmrtila 120 príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Zdroje tlačovej agentúry Reuters v pondelok informovali o najmenej 26 mŕtvych vojakoch a policajtoch. Al-Arabíja uviedla, že prudké boje trvali celú noc, bezpečnostné sily však nakoniec útoky odrazili. Proti ozbrojencom pritom použili aj vojenské lietadlá.

Zariadenie Abú Ghurajb na západnom okraji Bagdadu sa počas vojny v Iraku dostalo do povedomia verejnosti ako miesto, kde dochádzalo k týraniu zajatcov americkými silami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Al-Kájda