K útoku na tureckú policajnú stanicu sa prihlásila PKK

Pred policajnou stanicou v Turecku sa odpálil atentátnik
Foto: SITA/AP

Istanbul 9. júna (WebNoviny.sk) – K zodpovednosti za bombový útok na budovu policajného riaditeľstva, pri ktorom zahynulo v stredu na juhovýchode Turecka šesť ľudí, sa dnes prihlásila Strana kurdských pracujúcich (PKK). Informovala o tom agentúra DPA.

PKK na internetovej stránke svojho ozbrojeného krídla uviedla, že išlo o samovražedný bombový útok, pri ktorom zahynulo oveľa viac príslušníkov bezpečnostných síl, ako sa oficiálne udáva.

Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu pri výbuchu, ktorý zničil priečelie budovy policajného riaditeľstva a spôsobil rozsiahle materiálne škody, zahynuli traja policajti a traja civilisti a 51 ľudí utrpelo zranenia. Doposiaľ sa nikto neprihlásil k zodpovednosti za bombový útok na policajný autobus, ktorý si v utorok v Istanbule vyžiadal 11 mŕtvych. Turecké úrady však aj z jeho organizácie obviňujú PKK.

Tá už niekoľko desaťročí bojuje za autonómiu Kurdov žijúcich na juhovýchode krajiny. Ozbrojený boj PKK proti tureckej vláde si už vyžiadal približne 40.000 mŕtvych. Ankara i jej spojenci považujú PKK za teroristickú organizáciu. Niektoré bombové útoky na území Turecka sú pripisované aj extrémistickej skupine Islamský štát (IS).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom