K útoku v USA sa hlásia islamisti, hrozia strašnými vecami

Islamský štát
Foto: SITA/ AP

GARLAND, Texas 5. mája (WEBNOVINY) -Extrémistická skupina Islamský štát (IŠ) sa prihlásila k útoku na výstavu karikatúr proroka Mohameda v americkom štáte Texas. Podľa jej údajov útok uskutočnili „dvaja vojaci kalifátu“. Islamistická rozhlasová stanica al-Baján Radio uviedla, že výstava „prezentovala negatívne obrázky proroka Mohameda“.

Podľa spravodajskej stanice BBC ide pravdepodobne o prvý útok, ku ktorému sa IŠ prihlásil na americkej pôde. „Odkazujeme Amerike, že to, čo príde, bude ešte väčšie a trpkejšie, a uvidíte vojakov Islamského štátu robiť strašné veci,“ uvádza stanovisko skupiny.

Súdne dokumenty ukázali, že jedného z dvoch útočníkov už roky monitorovali federálni agenti. Elton Simpson bol pod drobnohľadom od roku 2006 a v roku 2010 ho usvedčili, že klamal o svojich plánoch pripojiť sa k džihádistom v Somálsku. V byte v Arizone býval aj s druhým útočníkom Nadirom Soofim. Oboch zastrelila polícia po tom, čo spustili paľbu pred budovou, kde sa výstava konala. Americkí vyšetrovatelia po útoku preverovali aj možnosť, že dvojica ozbrojencov bola napojená na medzinárodné teroristické skupiny ako Islamský štát.

Útok pripomína februárovú streľbu na podujatí s karikaturistom v Kodani, pri ktorej 22-ročný moslim zastrelil dvoch ľudí. Niekoľko týždňov predtým zahynulo 12 ľudí pri útoku na parížsku redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý takisto zverejňoval Mohamedove karikatúry.

Obrazom: Streľba na predmestí Dallasu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom