K výbuchom v šiitskej štvrti Bagdadu sa prihlásil IS

Ďalší samovražedný útok v Bagdade
Irackí bezpečnostní inšpektori skúmajú priestor, kde sa dnes ráno odohrala ďalšia tragédia. Najmenej 59 ľudí zabil samovražedný útočník, ktorý sa odpálil pred vojenským náborovým centrom v Bagdade. Informovalo o tom iracké ministerstvo vnútra. Zranených bolo ďalších najmenej 119 ľudí. Foto: AP Photo/Hadi Mizban

Bagdad 25. februára (WebNoviny.sk) – Bagdad 25. februára (WebNoviny.sk) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k dvojitému bombovému útoku v Bagdade, kde samovražední atentátnici usmrtili dnes 15 ľudí v prevažne šiitskej štvrti Šuala. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie IS zverejnené na internete.

Podľa pôvodných informácií oba výbuchy otriasli šiitskou mešitou, iracký brigádny generál Saad Maan však pre AP uviedol, že útoky sa odohrali na rôznych miestach.

Prvý zo samovražedných útočníkov odpálil výbušninu na svojom tele medzi ľuďmi vychádzajúcimi z tzv. husajníje, čo je priestor slúžiaci vyznávačom šiitského islamu na určité náboženské obrady. Usmrtil pritom desať ľudí a ďalších 34 zranil.

Druhý útočník sa zameral na kontrolné stanovište pri vjazde do štvrte Šuala, kde si výbuch vyžiadal päť mŕtvych vrátane troch vojakov a 14 zranených, informoval generál.

Sunnitskí extrémisti z IS v Iraku často útočia na príslušníkov tamojšej šiitskej väčšiny, ktorých označujú za ľudí „odmietajúcich“ pravú moslimskú vieru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom