Kabinet schválil koncepciu reformy daní a odvodov

Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš
Zľava: Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda a minister financií SR Ivan Mikloš počas 46. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Vláda v stredu s pripomienkami schválila koncepciu reformy daní a odvodov. Schválené pripomienky ku koncepcii zatiaľ nie sú známe. Základom pre výpočet daní a odvodov sa má podľa návrhu, o ktorom rokovala vláda, od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod, ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní.

Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume približne 200 eur mesačne. Súčasťou koaličnej dohody je aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov celkovo o 4 percentuálne body.

Mikloš: Chceme, aby to prešlo

Kabinet podľa ministra financií Ivana Mikloša schválil koncepciu s technickými pripomienkami, ktoré sa týkajú zmeny termínov na predkladanie zákonov. „Máme vládny návrh, na základe neho pripravíme zákony a samozrejme, že budeme rokovať s poslaneckými klubmi a poslancami. Chceme, aby to prešlo,“ povedal v stredu po prerušení rokovania kabinetu Mikloš. Zopakoval, že reforma sa nedá urobiť bez toho, aby sa negatívne nedotkla niektorých skupín podnikateľov. Zdôraznil však, že živnostníci ako celok zaplatia na daniach a odvodoch po reforme menej. „Všetci živnostníci, ako skupina, budú mať pozitívny dopad vo výške 12 mil. eur,“ uviedol Mikloš.

Daňová a odvodová reforma sa pritom podľa šéfa KDH Jána Figeľa môže dočkať v parlamente aj zmien. „Dnešné schválenie bolo s pripomienkami a predpokladám aj ďalšie upresňovania či zmeny na parlamentnej úrovni,“ povedal v stredu cez prestávku rokovania kabinetu. Podľa neho má totiž šancu prejsť do zákonov iba to, čo má väčšinovú podporu. „Zjednotenie, zjednodušenie a sprehľadnenie celého systému určite má širšiu podporu, než niektoré čiastkové riešenia. Nakoľko tá deliaca čiara bude urobená, si v tejto chvíli netrúfnem povedať, ale bude veľmi dôležité komunikovať a hľadať spoločné postoje aj v parlamente,“ konštatoval Figeľ.

Vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov sa má zvýšiť

Vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov sa má zvýšiť, keďže by sa pri určovaní vymeriavacích základov mali prestať uplatňovať koeficienty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení. Základ pre daň z príjmu sa nemá znižovať o zaplatené odvody. SZČO nemajú mať v uznateľných daňových nákladoch platby na sociálne a zdravotné poistenie. Minimálny vymeriavací základ SZČO má tvoriť 3,3-násobok životného minima, čím by sa minimálne mesačné poistné na sociálne a zdravotné poistenie malo znížiť zo 160,47 eura na 137,67 eura. Maximálny vymeriavací základ pre zdravotný a sociálny odvod sa má nahradiť novou veličinou „maximálne poistné“. Pre rok 2012 má byť maximálne poistné na sociálne poistenie 8 965,42 eur ročne a na zdravotné poistenie 4 246,77 eur ročne.

Nezdaniteľná časť základu dane sa má znížiť z 19,2-násobku životného minima na 18-násobok životného minima pre každého daňovníka. Táto suma sa však nebude znižovať s rastúcim príjmom, čím sa zruší tzv. milionárska daň. Ročná nezdaniteľná časť základu dane by po novom pre rok 2012 predstavovala 3 413,70 eura. „Nezdaniteľná časť základu dane na aktívne príjmy fyzickej osoby by v súčasnom systéme v roku 2012 bola 3 641,28 eur,“ uvádza sa v materiáli. Možnosť využitia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, resp. manžela sa má obmedziť len na tie osoby, ktorých partner sa stará o nezaopatrené dieťa.

Pri príjmoch z dohôd sa má zaviesť tzv. odvodová odpočítateľná položka do výšky 190 eur mesačne. Tento príjem tak nebude podliehať zdravotnému ani sociálnemu odvodu. Takáto odpočítateľná položka sa má vzťahovať na každú osobu s príjmom z dohôd, avšak pri osobe so súbehom príjmov (SZČO, zamestnanec, dohodár) sa bude odpočítateľná položka znižovať o výšku príjmu z iných druhov činností. Príjmy z prenájmu ani ďalšie kapitálové príjmy nebudú zaťažené žiadnym odvodom. Povinnosť platenia odvodov sa však zavedie na dividendy a podiely na zisku, na ktoré sa bude vzťahovať štandardná 9- percentná sadzba zdravotného poistenia a znížená 13-percentná sadzba sociálneho poistenia. Najviac sa však bude platiť do výšky maximálneho poistného za každý typ poistenia zvlášť.

Vo vládou schválenej koncepcii reformy daňovo-odvodového systému podľa Občianskej konzervatívnej strany (OKS) neboli zohľadnené žiadne relevantné návrhy verejnosti, Republikovej únie zamestnávateľov, živnostenských organizácií, SZČP a dohodárov. Takýto prístup pokladá OKS za nekonštruktívny. Strana chce preto pripraviť taký vlastný reformný návrh, ktorý nebude mať negatívne dopady na rozsiahle skupiny SZČO a dohodárov. „Návrh predloží OKS na verejnú diskusiu a Koaličnej rade, lebo je presvedčená, že pozitívne zmeny parametrického nastavenia odvodov sú v záujme vládnej koalície, v súlade s jej reformnými zámermi a s predsavzatím vládneho programu nezvyšovať dane a odvody,“ dodali predstaviteli OKS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom