Kaczynski: Vyšetrovanie smolenskej katastrofy bolo škandálom

Smolensk
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Telesné pozostatky obetí leteckej katastrofy poľského prezidentského špeciálu pri Smolensku z 10. apríla 2010 budú exhumované.

Ako uviedol v sobotu zverejnenom rozhovore pre internetový portál Onet.pl Jaroslaw Kaczynski, bývalý poľský premiér, líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá neustále spochybňuje výsledky doterajšieho vyšetrovania príčin tejto tragédie, medzi prvými, ak vôbec nie ako prvé budú exhumované telesné pozostatky jeho brata-dvojčaťa Lecha Kaczynského, ktorý bol v čase spomínaného nešťastia poľským prezidentom.

O exhumáciách rozhoduje v súlade s platnou legislatívou prokuratúra, uviedol J.Kaczynski v reakcii na otázku, či na toto rozhodnutie budú mať vplyv aj pozostalí, pričom dodal, že nevidí dôvod na to, aby tomu v danom prípade bolo inak ako obvykle.

Pozostalí sú v otázke exhumácie telesných pozostatkov obetí nešťastia rozdelení. V prípade tragicky zosnulého Lecha Kaczynského sa už hovorí o termíne exhumácie, prezradil jeho brat.

Podľa slov Jaroslawa Kaczynského bolo vyšetrovanie kauzy za predchádzajúcej vlády gigantickým škandálom, za čo by sa viacero zodpovedných malo ocitnúť na lavici obžalovaných.

V reakcii na otázku, voči komu každému by mali padnúť obvinenia popri expremiérovi Donaldovi Tuskovi, o ktorom už Jaroslaw Kaczynski hovoril verejne skôr, menoval aj niekdajšiu premiérku Ewu Kopaczovú, ktorá bola ministerkou zdravotníctva v Tuskovej vláde. V zdôvodnení argumentoval, že zavádzanie verejnosti o účasti poľských lekárov na pitvách tiel obetí v Moskve, by ju v normálnom demokratickom štáte vyeliminovalo z politiky.

Vyšetrovanie nešťastia prebiehalo paralelne v Ruskej federácii i Poľsku, výsledky neboli identické. Z ich záverov vyplynulo, že nešťastie zavinilo zlyhanie ľudského faktora i nepriaznivé meteorologické podmienky v mieste plánovaného pristátia, avšak nie teroristický útok alebo iné násilie zvonku. PiS však ani po rokoch, keď nezávisle na vláde mala vlastnú vyšetrovaciu komisiu, definitívne neponechala bokom teóriu útoku na prezidentský špeciál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw Kaczynski