KACZYŃSKI: Môj brat mohol byť zavraždený

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kaczynski
Foto: SITA, AP

VARŠAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Stredajšia správa ruského vyšetrovacieho výboru o leteckej havárii, pri ktorej zahynul poľský exprezident Lech Kaczyński, sa stretla s ostrou kritikou jeho brata Jaroslawa. Bývalý poľský premiér a šéf opozičnej strany Právo a spravodlivosť dokonca prvýkrát verejne spomenul, že jeho brat mohol byť zavraždený. „Zverejnením tejto správy si z Poľska uťahujú. A je to dôsledok toho, že vyšetrovanie je v rukách Rusov,“ vyhlásil Jaroslaw Kaczyński. Správa ruskej komisie podľa neho „jednostranným spôsobom a bez dôkazov obviňuje poľských pilotov a Poľsko, pričom mnohé otázky zostávajú nezodpovedané“. „Nepočul som dnes nič, čo by vyvrátilo, alebo potvrdilo hypotézu o vražde,“ vyhlásil Kaczyński.

Hovorca poľskej vlády krátko po zverejnení ruskej správy informoval, že premiér Donald Tusk predčasne končí návštevu Talianska a vracia sa do Varšavy, aby sa mohol podrobne zoznámiť s aktuálnou situáciou vo vyšetrovaní.

Haváriu poľského vládneho špeciálu pri meste Smolensk, pri ktorej prišiel v apríli o život prezident Lech Kaczynski, zavinili poľskí piloti. Tvrdí to záverečná správa ruského Medzištátneho leteckého výboru, ktorú zverejnili v stredu. Vysokopostavení poľskí predstavitelia podľa správy naliehali na pilotov, aby pristáli v Smolensku, a tí následne ignorovali odporúčanie riadiacej veže, aby pre hustú hmlu a zlé technické vybavenie pristáli na inom letisku. Ruskí vyšetrovatelia zistili, že v kokpite boli počas pristávania prítomní najmenej dvaja členovia poľskej delegácie. Jeden z nich, náčelník poľského letectva generál Andrzej Blasik, mal podľa správy v krvi alkohol. Správa tiež konštatuje, že poľskí piloti neboli dostatočne vycvičení.

Správu v Moskve predstavila predsedníčka vyšetrovacieho výboru Tatjana Anodinová. „Prítomnosť dvoch vysokopostavených predstaviteľov, veliteľa letectva a šéfa protokolu v kokpite a očakávaná negatívna reakcia od hlavného pasažiera (mala na mysli prezidenta Kaczynského) vytvorili psychologický nátlak na členov posádky a ovplyvnili ich rozhodnutie ohľadne pristávania za daných podmienok,“ povedala. Posádka podľa Anodinovej „opakovane dostala informácie o zlých poveternostných podmienkach“ na letisku Severnyj v Smolensku. Piloti však napriek tomu ignorovali odporúčania pristáť na inom letisku. „Tento fakt sa dá považovať za začiatok kritickej situácie,“ konštatovala Anodinová.

Lietadlo s poľskou delegáciou havarovalo 10. apríla cestou na spomienkové podujatie pri príležitosti 70. výročia masakry 22 tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie v Katynskom lese sovietskou tajnou službou NKVD. Haváriu neprežil nik z 96 ľudí na palube vrátane prezidenta Lecha Kaczynského, jeho manželky a desiatok významných osobností poľského politického a kultúrneho života.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskJaroslaw KaczynskiLech Kaczynski