Kaczyński pogratuloval Komorowskému

Kaczynkski
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Kandidát na poľského prezidenta Jaroslaw Kaczyński pogratuloval k zvoleniu za novú hlavu štátu svojmu rivalovi Bronislawowi Komorovskému. Urobil tak po tom, ako povolebné prieskumy naznačovali, že Komorowski získal v nedeľňajšom druhom kole predčasných prezidentských volieb viac hlasov ako brat zosnulého exprezidenta Lecha Kaczyńského.

„Gratulujem víťazovi. Gratulujem Bronislawowi Komorowskému,“ vyhlásil Kaczyński počas prejavu vo svojej volebnej centrále vo Varšave.

Pravdepodobný porazený kandidát na poľského prezidenta tieto slová povedal po zverejnení dvoch povolebných prieskumov, tzv. exit polls, z ktorých oba hovoria o Komorowského tesnom víťazstve. Podľa inštitútu TNS OBOP patriaceho pod poľskú verejnoprávnu televíznu stanicu TVP získal Komorowski 53,1 a Kaczyński 46,9 percenta voličských hlasov. Konkurenčný prieskum spoločnosti MillwardBrown SMG/KRC súkromnej stanice TVN prisúdil Komorowskému 51,09 a Kaczyńskému 48,91 percenta hlasov.

Prvé kolo poľských prezidentských volieb, ktoré sa konalo 20. júna, sa skončilo nečakane tesne, keď za Komorowského hlasovalo 41,5, kým za Kaczyńského 36,5 percenta voličov. Hlasovanie bolo pôvodne plánované na jeseň, no všetko zmenila aprílová letecká katastrofa na západe Ruska, pri ktorej prišli o život desiatky významných osobností politického a kultúrneho života v Poľsku vrátane prezidenta a jeho ženy.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw Kaczynski