Kaczyński sa musí Komorowskému ospravedlniť

Jaroslaw Kaczynski
Jaroslaw Kaczynski Foto: SITA/AP

VARŠAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Poľský súd v stredu rozhodol, že Jaroslaw Kaczyński neprávom obvinil súčasného predsedu poľského parlamentu Bronislawa Komorowského zo snáh sprivatizovať zdravotníctvo. Varšavský súd potvrdil, že vo volebnej agende zastupujúceho poľského prezidenta sa nehovorí o snahe rozpredať zdravotnícke zariadenia tak, ako to tvrdilo identické dvojča zosnulého prezidenta Lecha

Kaczyńského. Verdikt súdu uzrel svetlo sveta iba päť dní pred konaním prvého kola prezidentských volieb, v ktorých medzi najväčších favoritov na víťazstvo patria práve Kaczyński a Komorowski.

Súd v hlavom meste nariadil bývalému premiérovi vziať svoje tvrdenia späť. Stať by sa tak malo verejne a to prostredníctvom štátnej televízie a štátnej tlačovej agentúry. Naopak, Komorowski sa Kaczyńskému nemusí ospravedlniť za obvinenie z klamstva. Právnik dvojičky zosnulého prezidenta potvrdil, že sa plánuje voči rozsudku odvolať.

Jaroslaw Kaczyński, predseda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, je identickou dvojičkou tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, ktorý zahynul spolu s ďalšími 95 osobnosťami poľského politického, vojenského a spoločenského života pri leteckej katastrofe 10. apríla pri ruskom Smolensku. Jeho právomoci dočasne prevzal Komorowski, ktorý si ich podľa predvolebných prieskumov s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť ponechať aj naďalej.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw Kaczynski