Kaczyński svoje slová odvolať nemusí

Jaroslawa Kaczyński
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Poľský odvolací súd v piatok rozhodol v prospech konzervatívneho kandidáta na prezidenta Jaroslawa Kaczyńského, ktorého nižší súd uznal vinným z krivého obvinenia svojho liberálneho konkurenta. Na základe stredajšieho rozhodnutia mal Kaczyński, bývalý poľský premiér, svoje tvrdenia týkajúce sa súčasného predsedu poľského parlamentu Bronislawa Komorowského verejne odvolať prostredníctvom štátnej televízie a štátnej tlačovej agentúry. V promptnom zvrátení Komorovského víťazstva odvolací súd rozhodol, že nižší súd „vynechal prešetrenie“ niektorých dôkazov prezentovaných Kaczyńským a vrátil preto prípad späť na nové prešetrenie, uviedla hovorkyňa súdu Barbara Trebská.

Poľský súd v stredu rozhodol, že Kaczyński neprávom obvinil Komorowského zo snáh sprivatizovať zdravotníctvo. Varšavský súd potvrdil, že vo volebnej agende zastupujúceho poľského prezidenta sa nehovorí o snahe rozpredať zdravotnícke zariadenia tak, ako to tvrdil Kaczyński. Jeho právnik vzápätí avizoval, že sa voči rozsudku odvolá.

Prípad sa prešetruje v čase, keď sa Poľsko pripravuje na predčasné parlamentné voľby zvolané po tragickom leteckom nešťastí v Rusku, pri ktorom v apríli zahynul prezident Lech Kaczyński, identické dvojča Jaroslawa. Jeho právomoci dočasne prevzal Komorowski, ktorý si ich podľa predvolebných prieskumov s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť ponechať aj naďalej.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw KaczynskiLech Kaczynski