Kaddáfí sa zaprisahal, že zabije Berlusconiho

Kaddafi
Foto: SITA/AP

RÍM 30. júla (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa zaprisahal, že spácha atentát na talianskeho premiéra Silvia Berlusconi. Informuje o tom v sobotu taliansky denník Corriere della Sera.

O pláne kontroverzného lídra severoafrickej krajiny sa Berlusconi dozvedel zo „spoľahlivých zdrojov“, píše denník a dodáva, že nemá isť o smrť politickú ale fyzickú.

„Sám seba zaprisahal, že tak urobí,“ cituje taliansky denník samotného talianskeho premiéra, ktorého krajina je súčasťou osemčlennej koalície krajín NATO, ktorá už dlhé mesiace bombarduje Líbyu. Taliansko a Líbya sa v minulých rokoch tešili dobrým vzájomným vzťahom a obchodnej spolupráci predovšetkým v energetickej oblasti. V júli však líbyjská vláda deklarovala stratu záujmu o kontrakty s Rímom. Dôvodom je účasť Talianska na vojenskej intervencii v Líbyi, pričom Tripolis poukázal na pakt o neútočení, ktorý Taliani s Líbyjčanmi podpísali iba pred troma rokmi.

Vyradili satelity televízie

Severoatlantická aliancia (NATO) v piatok v noci zároveň potvrdila, že vyradila z prevádzky tri televízne satelity v líbyjskej metropole Tripolis. Zničením vysielačov štátnej televízie podriadenej vláde vodcu Muammara Kaddáfího NATO sleduje cieľ odstrániť televíznu propagandu vlády, ktorá obyvateľov Líbye „deprimuje, zastrašuje a podnecuje útoky voči nim“. Aliancia označila letecký útok „precízny“, presne naplánovaný a prevedený, aby sa minimalizoval risk usmrtenia civilných obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muammar KaddáfíSilvia BerlusconiSilvio Berlusconi