Kaddáfí zomrel pri prestrelke, jeho telo preniesli do mešity

Kaddáfí
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí je mŕtvy. Foto: SITA, AP
TRIPOLIS 21. októbra (WEBNOVINY) – Do mešity v meste Misráta preniesli povstaleckí bojovníci telo zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý zahynul vo štvrtok pri jeho rodnom meste Syrta, informovala o tom televízia al-Džazíra.

Televízia s odvolaním sa na líbyjskú Dočasnú národnú radu informovala aj o smrti Kaddáfího syna Mutassíma. Toho údajne zabili pri tom, ako sa pokúšal zabiť istého zajatca.

Kaddáfí zomrel pri prestrelke

Kaddáfího zasiahla strela do hlavy pri prestrelke medzi jeho stúpencami a odporcami. Oznámil to premiér prechodnej vlády Mahmúd Džibríl. „Keď ho našli, bol v dobrom zdraví a mal pri sebe pištoľ,“ povedal Džibríl na tlačovej konferencii v Tripolise.

Podľa jeho slov bývalého diktátora, ktorého chytili v kanalizačnej rúre na predmestí prímorského mesta, odviedli do dodávky. „Keď sa vozidlo začalo hýbať, dostalo sa do prestrelky medzi Kaddáfího bojovníkmi a povstalcami a bol postrelený do hlavy,“ uviedol.

Diktátor bol podľa jeho slov nažive až do poslednej chvíle, kým dorazil do nemocnice v meste Misráta. Súdny lekár nevedel stanoviť, či Kaddáfího zabila guľka povstalcov alebo jeho vlastných, dodal Džibríl. Pištoľ, ktorú mal pri sebe, bola údajne zlatá.

Francúzsky minister obrany Gérard Longuet predtým uviedol, že konvoj vozidiel s Kaddáfím zastavilo francúzske vojenské lietadlo. Skupine niekoľkých desiatok vozidiel podľa neho Francúzi zabránili v odchode zo Syrty, výsledkom zásahu však nebolo ich zničenie.

Počas zásahu sa od zvyšku konvoja podarilo oddeliť niektoré vozidlá, ktoré sa dostali do rúk Kaddáfího protivníkov. „Pri následných zrážkach vozidlá zničili, ľudí zranili a zabili a medzi nimi bol aj Kaddáfí,“ opísal situáciu Longuet.

Obrazom: Muammar Kaddáfí je mŕtvy

Nová prechodná vláda v Líbyi by mala vzniknúť do mesiaca

Po smrti Kaddáfího a dobytí poslednej bašty starého režimu Syrty chce teraz Líbya pristúpiť k budovaniu nového štátneho systému.

Povstalecká vláda plánuje oficiálne oznámiť začiatok prechodnej fázy k demokratickému štátu v sobotu, uviedol v noci na piatok šéf Dočasnej národnej rady Mahmúd Džibríl, ktorého citovala televízia al-Džazíra.

Predseda rady Mustafá Abd al-Džalíl tak chce spraviť v Syrte, rodisku zvrhnutého diktátora. Nová prechodná vláda by mala vzniknúť do 30 dní.

Kaddáfí utrpel vo štvrtok pri dobývaní Syrty vážne zranenia, ktorým podľahol. Jeho smrť oficiálne potvrdila aj povstalecká vláda. Svet správu privítal ako koniec diktatúry a tyranie v Líbyi.

Obrazom: Líbyjskí povstalci dobyli Syrtu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mahmúd DžibrílMuammar KaddáfíMustafá Abd al-Džalíl