Káhira bude bojkotovať rokovania o nešírení jadrových zbraní

Jadrova raketa
Foto: pakistan.onepakistan.com

KÁHIRA 30. apríla (WEBNOVINY) – Egypt bude bojkotovať ďalšie rokovania o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktoré sa konajú tento týždeň v Ženeve.

Protestuje tak proti neplneniu rezolúcie OSN z roku 1995 o vytvorení bezjadrovej zóny na Blízkom východe. Káhira tým vyjadruje svoj nesúhlas s pokračujúcou politikou Izraela, ktorý odmieta potvrdiť alebo vyvrátiť, či vlastní nukleárne zbrane.

Židovský štát tiež nie je signatárom NPT a predpokladá sa, že momentálne je jedinou jadrovou mocnosťou v blízkovýchodnom regióne. Tento fakt považujú arabské krajiny za hrozbu.

Egypt podľa vyhlásenia tamojšieho ministerstva zahraničia odchádza z rokovaní o NPT, “aby vyslal jasný signál nesúhlasu s nedostatkom serióznosti v prípade vytvorenia bezjadrovej zóny na Blízkom východe”. “Nebudeme večne čakať na implementáciu tejto rezolúcie,” píše sa vo vyhlásení.

Medzinárodné spoločenstvo Káhira vyzvala k prijatiu zodpovednosti za neplnenie vlastných záväzkov. Na úvod ženevskej konferencie bývalý egyptský vyslanec v Ženeve Hašám Badr povedal, že mnohé arabské štáty sa pridali k NPT práve v záujme dosiahnutia Blízkeho východu bez nukleárnych zbraní.

“No aj po 30 rokoch zostáva jedna krajina Blízkeho východu, a to Izrael, mimo tejto dohody,” zdôraznil.

Izrael za podpory USA tvrdí, že bezjadrová zóna na Blízkom východe nie je možná, kým nebude dosiahnutá širšia arabsko-izraelská mierová dohoda a kým sa Irán nevzdá svojho jadrového programu, o ktorom Teherán tvrdí, že je mierového charakteru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom