Kajakár Jakub Grigar je majstrom Európy, Slovensko získalo na šampionáte deväť medailí

Jakub Grigar
Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

V nedeľňajších finálových jazdách na majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši získali slovenské lode jednu medailu.

Celkovo na šampionáte si vyjazdili Slováci tri (1 – 1 – 1) individuálne cenné kovy, ďalších šesť si vybojovali v tímových súťažiach (1 – 2 – 3).

Dovedna z domácej vody v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši odchádzajú slovenskí pretekári s bilanciou 2 zlaté – 3 strieborné – 4 bronzové medaily.

Gonšenica obsadil 10. priečku

V nedeľu vo finále štartovalo spolu osem domácich reprezentantov. V kategórii do 23 rokov medzi kajakármi Jakub Grigar získal čistou jazdou titul (pred rokom v Čunove bral striebro, pozn.) a Adam Gonšenica obsadil 10. priečku. Grigar mal v cieli náskok 1,35 s.

„Ešte si to príliš neuvedomujem, ale stáť tu a prijímať gratulácie je super pocit. Určite je to splnený sen, že som vyhral doma a navyše si môžem odškrtnúť ďalšie víťazstvo, ktoré som tak veľmi chcel. Som rád, že to takto vyšlo a myslím si, že môžem byť spokojný,“ uviedol pre canoe.sk Grigar a s úsmevom doplnil: „Teším sa domov na palacinky, pretože v sobotu som si pripravil veľa palacinkového cesta.“

Škáchová neobhájila zlato spred roka

Medzi kanoistkami „dvadsaťtrojkárkami“ Monika Škáchová neobhájila zlato spred roka z bratislavského Čunova, keď skončila na 6. pozícii. „Nebola to zlá jazda, ale nevyhla som sa trestným sekundám, ktoré ma odsunuli na nižšie priečky,“ poznamenala Škáchová.

O niečo lepšie zvládla rozhodujúcu jazdu Simona Maceková, ktorá obsadila v 10-člennom finále 5. miesto. „Jazda bola dobrá, spravila som v nej jednu chybu, ktorá ma mrzí. Vinou toho zaváhania som išla pomalšie ako v predchádzajúcej jazde,“ skonštatovala Maceková.

Kajakári sa nevyhli 50-sekundovému trestu

Medzi juniormi sa slovenské kanoistky zoradili za sebou – Emanuela Luknárová bola 7. a Ivana Chlebová 8. Kajakári SR sa nevyhli 50-sekundovému trestu, čo Iľju Burana odsunulo na 13. a Matúša Štaffena na 14. pozíciu.

Predpoludňajšie semifinále bolo konečnou pre juniorskú kanoistku Zuzanu Paňkovú, ktorú o finále pripravilo až osem trestných sekúnd a skončila jedenásta. Od elitnej desiatky ju delilo 2,25 sekundy.

Zo semifinále sa nedostala ani „dvadsaťtrojkárka“ Soňa Stanovská, ktorá bola tiež jedenásta a s dvoma „ťukmi“ jej finále ušlo o 1,19 s. Juniorský kajakár Matej Blaščík nepostúpil napriek čistej jazde a obsadil 18. priečku.