Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy

Mariana Petrušová
Slovenská reprezentantka Mariana Petrušová na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede. 22. august 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. augusta, 19:07

Slovenskí reprezentanti Peter Gelle ani Mariana Petrušová nedosiahli na medailu v sobotňajších predpoludňajších A-finále v K1 na 1000 m na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede.

Sekundy od pódiového umiestnenia

Už 35-ročný Novozámčan Gelle dopádloval na 4. pozícii, od bronzu ho delilo 2,36 s. Petrušová obsadila 5. miesto, v konečnom účtovaní bola rovné dve sekundy od pódiového umiestnenia.

V mužskej kategórii aj medzi ženami triumfovali domáci zástupcovia – Bálint Kopasz (3:36,07 min) a Tamara Csipesová (4:07,90 min).

Cítim sa fantasticky, ani v sne som nečakal, že to dopadne takto dobre. Hovoril som si, že mám vo finále náročných súperov, ale boli to vynikajúce preteky. Olympijská miestenka v K1, to je splnený sen. Spoliehal som sa na záver. Portugalčan vo vedľajšej dráhe išiel strašne tvrdé tempo, ale nechcel som, aby mi ušiel. V koncovke som sa musel pretlačiť aj cez vlny, ktoré vytváral a bojoval som takisto s bočným vetrom. V posledných sto metroch som nevládal, ale tlačil som na to, aby som získal miestenku do Tokia,“ povedal Gelle.

Talentovaná Petrušová absolvovala kariérnu premiéru vo finále K1 na 1000 m na seniorskom svetovom šampionáte. „S jazdou som spokojná, urobila som maximum, čo bolo v mojich silách. Dala som do toho všetko a už dávno ma nič takto nezničilo. Je to trochu škoda, že som nezískala medailu. Vedeli sme, že od druhého do šiesteho miesta to bude otvorené. Myslím si, že sa nemám za čo hanbiť,“ zhodnotila 19-ročná reprezentantka.

Slováci v B-finále

V úvode sobotňajšieho programu sa predstavili traja slovenskí reprezentanti v B-finále. Kanoistka Gabriela Ladičová obsadila štvrté miesto na 200 m trati, keď vo vyrovnanej jazde zaostala za víťaznou Maďarkou Biankou Nagyovou iba o 33 stotín sekundy.

V konečnom poradí sa zaradila na trinástu pozíciu a rovnaká priečka patrila aj kanoistovi Matejovi Rusnákovi na 500 m trati. Kajakárka Ivana Mládková skončila na šiestom mieste v „béčkovom“ finále šprintu na 200 m, čo v celkovom poradí znamenalo pätnástu pozíciu.

V rámci popoludňajšieho programu bola zo slovenských reprezentantov v akcii ako prvá Ivana Mládková. V druhom semifinále v K1 na 500 m skončila štvrtá a postúpila do B-finále. Rovnako miestenku v B-finále si v K2 na kilometrovej trati vybojovali Gábor Jakubík s Ákosom Gacsalom, ktorí v prvom semifinále obsadili 6. miesto. Taktiež Matej Rusnák v prvom semifinále v C1 na 1000 m skončil šiesty a predstaví sa v „béčkovom“ finále tejto disciplíny.

Z môjho pohľadu som predviedol ideálnu jazdu. Išiel som od začiatku do konca to, na čo som mal. Oproti 500 m trati sa na kilometri cítim lepšie, ale ani polovičná vzdialenosť mi nevadí a jazdí sa mi na nej dobre. V B-finále sa pokúsim o čo najlepšie umiestnenie,“ uviedol Rusnák.