Petrušová postúpila na MS priamo do finále na 1000 m, štvorkajak suverénne do semifinále

Mariana Petrušová
Slovenská reprezentantka Mariana Petrušová na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede. 22. august 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. augusta 17:44

Slovenská reprezentantka Mariana Petrušová postúpila do finále v disciplíne K1 na 1000 m na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede.

Petrušová výkonom 3:55,61 min skončila druhá v prvej rozjazde vo štvrtok predpoludním, nad jej sily bola len Poľka Justyna Iskrzycká (3:54,84). Finálovú účasť si priamo vybojovali tri najrýchlejšie kajakárky v cieli. O medaily sa bude bojovať v sobotu 24. augusta od 12.25 h.

Prebojovali sa do semifinále

Vo štvrtok predpoludním bol zo Slovákov v Szegede v hre aj Peter Gelle a v rovnakej disciplíne ako Petrušová dopádloval vo svojej rozjazde do cieľa na treťom mieste. Skúsený kajakár bude pokračovať v semifinále na „tisícke“ v piatok o 18.07 h.

V prvom štvrtkovom bloku rozjázd sa predstavila aj kanoistka Gabriela Ladičová v C1 na 200 m a kanoista Matej Rusnák v C1 na 500 m. Obaja si vybojovali postup do semifinále.

Ladičová finišovala vo svojej rozjazde ako štvrtá a na olympijskej „dvojstovke“ bude pokračovať v semifinále v piatok o 16.58 h. Skúsený Rusnák bol vo štvrtej rozjazde tretí a o postup do finále sa pokúsi v piatok o 12.03 h.

Ladičová neprenikla do A-finále

Ladičová bola v akcii aj vo štvrtok popoludní, v druhom semifinále v C1 na 500 m skončila na 4. pozícii a neprenikla do A-finále. Predstaví sa tak v „béčkovom“ finále, ktoré sa uskutoční v piatok o 14.35 h.

Ako poslední zo slovenských reprezentantov boli vo štvrtok v hre Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek. Tí suverénnym spôsobom triumfovali v tretej rozjazde v K4 na 500 m časom 1:18,63 min a postúpili do sobotňajšieho podvečerného semifinále.

Aj na tejto trati sa budú v konečnom dôsledku rozdávať olympijské miestenky do Tokia 2020. Na základe kvalifikačných kritérií rozdelia v Szegede spolu 170 miesteniek pre 82 lodí. V japonskej metropole sa predstaví až 246 športovcov rozdelených rovnomerne podľa oboch pohlaví.

Miestenky na olympiádu

V Szegede je 13-členná výprava slovenských rýchlostných kanoistov a desiati z nich majú šancu zabojovať o olympijské miestenky.

Do Tokia 2020 sa môžu dostať Peter Gelle (K1 1000 m), Ákos Gacsal s Gáborom Jakubíkom (K2 1000 m), Adam Botek, Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka (všetci K4 500 m), Matej Rusnák (C1 100 m), Ivana Mládková (K1 500 a 200 m) a Gabriela Ladičová (C1 200 m).

Trojica Mariana Petrušová (K1 1000 a 5000 m), Juraj Tarr a Denis Myšák (obaja K4 1000 m) bude štartovať výlučne v neolympijských disciplínach.