Kalifornia má stav núdze, ohrozujú ju rozsiahle požiare

Kaliforniu ohrozujú rozsiahle požiare
Na území Kalifornie vyčíňa viac ako 20 veľkých požiarov na celkovej ploche asi 9000 kilometrov štvorcových. Foto: SITA/AP

LOS ANGELES 2. augusta (WEBNOVINY) – Kvôli rozsiahlym lesným požiarom, ktoré vyčíňajú v rôznych častiach amerického štátu Kalifornia, vyhlásil tamojší guvernér Jerry Brown stav núdze. V noci na nedeľu o tom informovala televízia NBC.

Výnimočný stav dáva orgánom právo mobilizovať v boji proti požiaru Národnú gardu a prideliť finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ informoval televízny kanál NBC.

Obrazom: Kaliforniu ohrozujú rozsiahle požiare

V súčasnej dobe na území Kalifornie vyčíňa viac ako 20 veľkých požiarov na celkovej ploche asi 9000 kilometrov štvorcových. Do boja s ohňom nasadili asi 8000 hasičov a mnoho techniky. V najbližších dňoch sa k nim pripoja aj jednotky Národnej gardy.

Lesné požiare si vynútili evakuáciu stoviek ľudí a vyžiadali si už aj život jedného zasahujúceho požiarnika – dobrovoľníka, ktorý pricestoval pomáhať z Južnej Dakoty.

Podľa amerických médií sa situácia v Kalifornii počas víkendu nezmení – v štáte očakávajú tzv. suché búrky – búrky bez dažďa a blesky a nárazový vietor môžu situáciu ešte viac zhoršiť. Podľa hasičov sa situácia nezmení, kým nezačne výdatne pršať. „Potrebujeme trvalé a dlhšie trvajúce zrážky,“ uviedol Ken Pimlott, šéf kalifornského ministerstva lesného hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom