Kalifornský guvernér pricestoval do Salvádoru, návštevu odštartoval tvrdou kritikou Trumpa

Gavin Newsom
Kalifornský guvernér Gavin Newsom, Foto: archívne, SITA/AP

SAN SALVADOR 8. apríla (WebNoviny.sk) – Kalifornský guvernér Gavin Newsom pricestoval v nedeľu do Salvádoru, aby sa dozvedel viac o chudobe a násilí, pred ktorými z krajiny utekajú tisíce ľudí.

Zároveň chce ukázať, že existuje alternatíva k tomu, čo nazýva demoralizujúcou rétorikou prezidenta Donalda Trumpa na adresu stredoamerických štátov.

Tvrdá kritika Trumpa

Newsom preto svoju štvordňovú návštevu odštartoval tvrdou kritikou Trumpa, ktorý nedávno zastavil Salvádoru, ako aj Hondurasu a Guatemale rozvojovú pomoc.

Podľa jeho slov si tamojší obyvatelia musia uvedomiť, že nejde o postoj celej krajiny, ale „jednotlivca, ktorý je zhodou okolností práve prezidentom„.

Rušný hraničný priechod

Newsom je demokrat, ktorý sa ujal funkcie v januári. Za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty si zvolil Salvádor, pretože Kalifornia je domovom najväčšej salvádorskej menšiny v USA a v tomto americkom štáte sa tiež nachádza najrušnejší hraničný priechod.

Od októbra dorazilo k americkej hranici s Mexikom už okolo 3 000 detí bez sprievodu a 12-tisíc ďalších ľudí zo Salvádoru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpGavin Newsom