Kaliňák bude vysvetľovať darovanú motorku, výbor začal konanie aj voči Remišovej a Nicholsonovej

Robert Kaliňák
Exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie proti ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi, pretože v majetkovom priznaní neuviedol obchodný podiel v súkromnej spoločnosti. Výbor ho požiadal o vyjadrenie.

Sólymos je spolumajiteľom firmy Slomik, ktorá sa venuje distribúcii športových odevov. Podľa zákona mal v majetkovom priznaní uviesť aj firmu, v ktorej je spoločníkom.

Na rokovaní výboru vysvetľovala svoju chybu v majetkovom priznaní podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová. V majetkovom priznaní neuviedla, že vlastní chatu.

„Nejdem sa vyviňovať. Urobila som chybu, ale mojím zámerom nebolo zatajiť chatu,“ povedala s tým, že chatou sa chváli aj na sociálnej sieti a teda ju netají. Výbor odsúhlasil, že proti podpredsedníčke parlamentu začína konanie a žiada ju o písomné vysvetlenie.

Kaliňák dostal motorku za 190-tisíc eur

Podnet proti exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) podal Transparency international. Napadol, že Kaliňák dostal motorku v hodnote 190 000 eur od ministra vnútra Spojených arabských emirátov.

Podpredseda výboru Róbert Puci Kaliňáka obhajoval a žiadal nezačať proti Kaliňákovi konanie, pretože exminister dar prijal, pričom išlo o prijatie daru vyplývajúceho z výkonu jeho funkcie.

Minister dar odovzdal do múzea, preto nebol porušený zákon. „Je to zbytočnosť,“ povedal poslanec Smeru Jozef Burian, ktorý navrhoval nezačať konanie proti Kaliňákovi. Peter Kresák (Most-Híd) povedal, že výbor by mal začať konanie a mal by si vypočuť vysvetlenie Kaliňáka.

Jozefa Lukáča (OĽaNO) zaujímalo, či Kaliňák motorku múzeu daroval alebo je stále jej vlastníkom. Výbor Puciho návrh nezačať konanie proti Kaliňákovi neschválil. Naopak schválil začatie konanie proti Kaliňákovi s tým, že má podať v danej veci vysvetlenie.

Puci obvinil Remišovú z klamstva

Na utorňajšom rokovaní parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií jeho podpredseda Róbert Puci (Smer-SD) navrhol, aby sa výbor zaoberal „vážnym porušením platnej legislatívy a klamstvom“ poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO).

Puci tak reaguje na zverejnené informácie o tom, že Remišová vo svojom majetkovom priznaní neuviedla rekreačnú chatu, ktorú vlastní v katastri Pribyliny (okres Liptovský Mikuláš), v chránenom vtáčom území. Výbor na základe Puciho návrhu začal konanie proti Remišovej, ktorá má vysvetliť neuvedenie chaty v majetkovom priznaní.

Ako podpredseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Puci považuje za potrebné reagovať na publikované informácie súvisiace podľa neho s nezákonným konaním poslankyne Remišovej.

„Z doteraz známych a dostupných informácií sa javí, že poslankyňa, ktorá sa sama stavia do pozície akejsi ochrankyne transparentnosti, slušnosti a dodržiavania zákonov, práve táto poslankyňa z hnutia OĽaNO porušila ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov tým, že v majetkovom priznaní, ktoré jej tento zákon ukladá ako povinnosť, zabudla či cielene neuviedla vlastníctvo luxusnej chaty v katastri obce Pribylina (v chránenom vtáčom území Tatry),“ uvádza Puci s tým, že poslankyňa pritom žiadala zmenu týkajúcu sa majetkových priznaní verejných funkcionárov v záujme zvýšenia transparentnosti, čo vôbec nekorešponduje s jej konaním, ktorým, ako sa javí, porušila zákon.

Remišová majetok neskrýva

Podľa súčasného formulára majetkových priznaní má poslanec NR SR napísať do majetkového priznania aj „rozostavané stavby, ak sú zapísané v katastri nehnuteľností“ (na liste vlastníctva).

Upozorňuje na to predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová, „Naša chata ešte nebola ku koncu roka 2017 úplne dokončená, nie je preto skolaudovaná, a teda ešte nie je zapísaná v katastri na liste vlastníctva. Preto nie je uvedená ani v mojom majetkovom priznaní, presne podľa pokynov. Pozemok, ktorý na liste vlastníctva uvedený je, v mojom majetkovom priznaní samozrejme figuruje od môjho zvolenia do parlamentu,“ priblížila situáciu Remišová na svojom blogu.

Zároveň dodáva, že všetok svoj majetok má evidovaný na seba a neskrýva ho po rôznych firmách a prehľad v majetkovom priznaní je úplný.

„O tom, že staviame chatu, vedia desiatky majiteľov ďalších chát okolo. Je absurdné tvrdiť, že by som to chcela zatajiť. Na rozdiel od mnohých politikov na Slovensku sa za spôsob nadobudnutia majetku nemusím hanbiť,“ tvrdí poslankyňa, podľa ktorej je úsmevné, že Smer-SD a dvaja právnici Martin Glváč (Smer-SD) a Andrej Danko (SNS) ju kritizujú za dodržiavanie ich vlastných pravidiel, ktoré navyše sami nechcú zmeniť.

Lajčák neuviedol podiel na rodinnom dome

Ako ďalej Remišová uvádza, chalupa je postavená z peňazí nadobudnutých pred vstupom do politiky. „Keďže sme obaja s manželom dlhé roky robili v zahraničí,“ podotkla a dodala, že „nikdy, na rozdiel od vládnych politikov, nedostala žiadne dotácie, z ktorých si niektorí šťastlivci postavili luxusné sídla, penzióny, rybníky, predražené altánky.“

Remišová je presvedčená, že vládnej koalícii veľmi prekáža, že upozorňuje na ich predražené kšefty. „Osobné útoky ma vlastne tešia. Sú len dôkazom toho, že týmto ľuďom dochádzajú argumenty, tak musia útočiť osobnými invektívami alebo klamstvom. Zrejme by žiadne útoky neboli, ak by som zaháľala v poslaneckej lavici ako niektorí poslanci vládnej koalície, ktorí za celé volebne obdobie nevyrieknu slova,“ podotýka.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie proti ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smeru-SD), ktorý neuviedol v majetkovom priznaní podiel na rodinnom dome v obci Jarabina v okrese Stará Ľubovňa. Lajčák má podať výboru vysvetlenie. Začatie konania proti Lajčákovi navrhol Jozef Lukáč z OĽaNO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJozef BurianLászló SólymosLucia Ďuriš NicholsonováMartin GlváčPeter KresákRobert KaliňákRóbert PuciVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky