Kaliňák chváli amnestiu, vyzbierali vyše tritisíc zbraní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák (v strede) počas prehliadky odovzdaných zbraní a priestorov Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ po TB na tému: výsledky tretej zbraňovej amnestie. Bratislava 8.jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Počas tretej zbraňovej amnestie sa štátnym orgánom podarilo od verejnosti vyzbierať 3035 zbraní a 36 326 kusov streliva. Ako v pondelok na tlačovej konferencii informoval minister vnútra Robert Kaliňák, všetky tieto zbrane podrobia balistickej expertíze v Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru.

Obrazom: Policajti objavili medzi odovzdanými zbraňami aj rarity

Občania si budú mať možnosť odovzdané zbrane legálne zaevidovať pod podmienkou, že nimi nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane.

Takisto budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu, spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. V rámci všetkých troch zbraňových amnestií sa štátu od roku 2005 podarilo vyzbierať takmer 11-tisíc zbraní.

Najviac zbraní, konkrétne 453, odovzdali ľudia počas tretej zbraňovej amnestie v Žilinskom kraji. Najviac streliva, konkrétne 6 761 kusov, odovzdali občania v Bratislavskom kraji. Zbraňové amnestie majú podľa ministra vnútra význam ako faktor prevencie kriminality.

Slovensko je bezpečnou krajinou

„V roku 2004 bolo spáchaných 440 trestných činov so strelnou zbraňou a v roku 2014 to bolo len 177. Ten trend je veľmi klesajúci a môžem povedať že klesá aj vďaka zbraňovej amnestii,“ povedal Kaliňák.

Policajti objavili medzi odovzdanými zbraňami aj rarity
Foto: SITA/Robert Tappert

Slovensko je podľa ministra vzhľadom na štatistiky o zločinoch so zbraňami bezpečnou krajinou, k čomu prispieva aj to, že sme krajina s relatívne nízkym počtom zbraní vzhľadom na počet obyvateľstva.

Vo Fínsku a Švajčiarsku podľa neho pripadá na 100 obyvateľov 45 zbraní, v Rakúsku 30, v Českej republike 16 a na Slovensku len osem. „Myslím si, že je to veľmi dobrý predpoklad k tomu, aby Slovensko zostalo bezpečnou krajinou,“ povedal Kaliňák.

Kaliňák hodnotí projekt ako úspešný

Zo všetkých odovzdaných zbraní počas tretej zbraňovej amnestie tvoria podľa Kaliňáka približne 40 percent lovecké zbrane, ďalších 40 percent krátke zbrane, 10 percent historické zbrane a zvyšných, približne 10 percent, zakázané zbrane, ako napríklad samopaly a guľomety.

Policajní experti medzi zbraňami objavili aj raritné kúsky, jedna podľa Kaliňáka pochádzala z Ameriky z čias Americkej občianskej vojny. S výsledkami tretej zbraňovej amnestie sú podľa ministra spokojní.

Policajti objavili medzi odovzdanými zbraňami aj rarity
Foto: SITA/Robert Tappert

„Môžeme konštatovať, že projekt zbraňovej amnestie bol veľmi úspešný,“ uzavrel minister s tým, že po vyhodnotení všetkých balistických skúmaní ministerstvo zváži organizovanie nejakého podobného projektu v budúcnosti.

Tretia zbraňová amnestia sa začala vlani v decembri a trvala do 31. mája tohto roka. V predchádzajúcich dvoch kolách zbraňovej amnestie odovzdali ľudia 7 830 zbraní, 631 z nich nakoniec prepadlo štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR