Kaliňák: Kvóty sú nezmyselné, je to prázdne gesto

Na Slovensku sú svetoví lídri, prišli na V4 a GLOBSEC
Minister vnútra SR Robert Kaliňák počas brífingu na tému: Situácia s nárastom nelegálnych migrantov do Európy, ochrana štátnych hraníc a budúcnosť Schengenu na bezpečnostnej konferencii Globsec 2015. Bratislava, 19. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – V minulosti sme boli schopní zvládnuť väčšiu utečeneckú krízu, ale odvtedy sa Európa posunula niekde inde.

Mali sme najlepšie zabezpečenú hranicu

V diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska – RTVS to v sobotu vyhlásil minister vnútra SR Robert Kaliňák.

„Odvtedy bolo Slovensko veľakrát skúšané, opatrenia sme museli robiť aj na úkor zvyšovania životnej úrovne našich občanov. Veľmi komplikovaným, veľmi ťažkým spôsobom sme budovali ochranu našej vonkajšej hranice s Ukrajinou podľa pravidiel stanovených Európskou úniou. Veľmi veľa peňazí sme do toho investovali, boli sme úspešní, zlikvidovali sme nelegálnu migráciu za posledné roky,“ pokračuje minister s tým, že viackrát to pozitívne hodnotili aj naši susedia, najmä Rakúšania, ku ktorým táto nelegálna vlna vždy smerovala. „Boli to výsledky, za ktoré sme boli hodnotení ako krajina, ktorá má najlepšie zabezpečenú svoju hranicu,“ spomenul.

Ako ďalej Kaliňák v relácii uviedol, kvóty sú podľa neho falošným gestom. „Najväčšiu odpoveď na kvóty, že sú nezmyselné, dalo nedávno Maďarsko,“ podotkol a pripomenul, že tam bolo štyritisíc migrantov, ktorí, ak sú nelegálni migranti a nepožiadajú o azyl v Maďarsku, podľa práva Európskej únie musia byť zadržaní v útvaroch policajného zaistenia.

Kvóty nezaručujú, že nikto iný nezomrie, povedal Kaliňák

Také sú pravidlá, lebo sú to nelegálni migranti a nepožiadali o azyl. Rozhodli sa, že sa vzbúria a urobili si turistickú trasu smerom do Nemecka. Každý bol povinný rešpektovať zákony Maďarska, ale nerešpektoval to. Kaliňák tvrdí, že migranti ukázali, že ich nezaujíma, čo si Európa myslí o kvótach a o prerozdelení do jednotlivých štátov. Oni chcú ísť do Nemecka.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Najpodstatnejšia vec na tom, prečo sú kvóty nezmysel je podľa neho to, že ak zavedú kvóty, nikto nedá garanciu, že už nikto nezomrie, už žiadny chlapec nebude na pláži mŕtvy, nič také nebude týmito kvótami zabránené. A v tom je vlastne celý problém týchto kvót, povedal minister vnútra.

Predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár v sobotňajších Sobotných dialógoch povedal, že utečencom treba pomôcť, ale ak nám niekto núti kvóty, je to zlé. „Urobiť sme mohli to, že necelých 750 ľudí zoberieme na Slovensko. Azylový systém funguje tak, že niektorí z nich môžu dostať azyl a niektorí nie. Zároveň vieme aj to, že väčšina z nich tu nechce ostať,“ pripomenul Bugár.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Most-Híd