Kaliňák: Liga za ľudské práva sa nevenovala svojej práci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Liga za ľudské práva (HRL), s ktorou ukončil Úrad hraničnej a cudzineckej polície spoluprácu, nerobila podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka svoju prácu, ale venovala sa iným veciam. Liga je implementačným partnerom Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pre Slovensko, pričom v SR pomáha s utečencami. „Nechcem vstupovať do rozhodnutia mojich kolegov, ktorí takto rozhodli, no mali na to zjavne dôvod,“ povedal šéf rezortu dnes po zasadnutí vlády. Úloha ligy spočívala podľa neho v niečom úplne inom, ako v skutočnosti robila, čo bol zrejme hlavný dôvod na nespokojnosť. „Liga si skôr robila nejaké kauzičky a iné veci, na ktoré sme síce zvyknutí, no najskôr si treba plniť primárnu úlohu a až potom robiť iné veci,“ poznamenal.

HRL má na starosti predovšetkým starostlivosť o žiadateľov o azyl, pripomenul Kaliňák a pokračoval, že „jej najväčším cieľom boli útoky na útvary policajného zaistenia, kde sa žiadni žiadatelia o azyl nenachádzajú. Sú v nich len nelegálni migranti“. Ako dodal, v tom sa rozchádza i účel toho, akým spôsobom čerpali prostriedky aj z rezortu vnútra. „Tým pádom neplnili úlohy, na ktoré peniaze dostávali a používali ich na nejaké úplne iné veci,“ povedal šéf rezortu vnútra s tým, že mieru prekročenia pravidiel až zákona momentálne skúmajú. Liga mala monitorovať žiadateľov o azyl, pričom v policajných útvaroch v Medveďove a v Sečovciach sa žiadatelia nenachádzajú.

Liga za ľudské práva si tak podľa Roberta Kaliňáka plnila svoju úlohu zle. „Spolieham sa na slová, ktoré mi povedali moji kolegovia, a tí na to už viackrát upozorňovali, k dohode teda zrejme nedošlo,“ povedal. Vysvetlil však, že namiesto ligy bude zrejme nejaký iný partner, no nerád by situáciu zveličoval. Partnerov, s ktorými v týchto veciach spolupracujeme, je veľa, pripomenul. „Situácia je nanajvýš dynamická, a tak ju treba aj vnímať. Kto Ligu za ľudské práva nahradí, je na Úrade hraničnej a cudzineckej polície, pričom to ešte bude predmetom diskusie s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov,“ povedal minister vnútra s tým, že nevylučuje akúkoľvek alternatívu, no nechce do toho vstupovať, pretože to nie je jeho

Cudzinecká polícia potvrdila v utorok 27. októbra ukončenie spolupráce so súčasným implementačným partnerom UNHCR pre Slovensko, ktorým je HRL. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, túto tému bude UNHCR spolu s cudzineckou políciou „ďalej riešiť výlučne bilaterálne“. Utečencov podľa nej navštevujú pracovníci UNHCR ako aj pracovníci Centra právnej pomoci ministerstva spravodlivosti. „Keďže sa naďalej vedú rokovania, nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ doplnila.

Liga za ľudské práva má na monitoring práv žiadateľov o azyl, utečencov a osôb v záujme Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prostriedky výlučne z tohto úradu, ktoré získala v riadnom výberovom procese, uviedla pre agentúru SITA predsedníčka HRL Zuzana Števulová. „V rámci projektu máme na rok dopredu naplánované pravidelné návštevy útvarov policajného zaistenia v Medveďove a Sečovciach, keďže podľa platných predpisov, žiadateľov o azyl je na Slovensku možné zaistiť a umiestniť do útvarov. Okrem toho, osoby, ktoré sú umiestnené v zaistení, majú právo podať žiadosť o azyl, preto sú cieľovou skupinou monitoringu,“ vysvetlila. Súčasťou zmluvy s UNHCR sú pravidelné návštevy útvarov policajného zaistenia, ale aj slovensko-ukrajinskej hranice či ďalších priestorov, kde sa žiadatelia o azyl, utečenci alebo osoby v záujme UNHCR môžu nachádzať. „Čiže sme robili len to, čo od nás zmluva s UNHCR vyžadovala,“ doplnila.

Oficiálne štatistiky Úradu hraničnej a cudzineckej polície podľa Števulovej ukazujú, že k 30. júnu sa v oboch útvaroch policajného zaistenia nachádzalo 17 žiadateľov o azyl a 154 osôb, ktoré mali byť vrátené do iného štátu na základe Dublinského nariadenia. „Z monitorovacích návštev sme pripravovali správy pre UNHCR a riaditeľov zariadení, ktoré sme pravidelne zasielali a boli podkladom pre bilaterálne rokovania medzi UNHCR a cudzineckou políciou o našich zisteniach. Do dnešného dňa sme zo strany UNHCR, ktoré projekt financuje, nedostali žiadne výhrady k našej činnosti, práve naopak, aj počas posledného stretnutia minulý týždeň nás ubezpečili, že sú so spoluprácou spokojní,“ priblížila pre agentúru SITA.

Liga má namiesto prestrelky v médiách záujem o priame rokovanie s dotknutými osobami, keďže všetky výhrady, ktoré doteraz počuli, boli len z médií. „Priamu spätnú väzbu od polície sme zatiaľ nedostali,“ poznamenala predsedníčka HRL. Liga sa doteraz domnievala, že UNHCR si vyberá svojich partnerov samo na základe splnenia kvalifikačných predpokladov a dlhodobých skúseností.

O žiadosti o výmenu Ligy za ľudské práva sa písalo v informácii o možnej podpore aktivít mimovládnych organizácií v utečeneckej kríze, ktorú schválila vláda na rokovaní 21. októbra. V odseku o lige bolo napísané, že ministerstvo vnútra požiadalo o jej výmenu regionálne zastúpenie UNHCR pre strednú Európu v Budapešti. Ako však neskôr uviedol hovorca ministerstva Ivan Netík, o výmenu požiadal Úrad hraničnej a cudzineckej polície. Odsek o výmene HRL však zo schváleného materiálu nakoniec vypadol, minister vnútra Robert Kaliňák dôvod uviesť nevedel. Ako sa v materiáli písalo, „v mnohých preukázateľných prípadoch Liga za ľudské práva toto postavenie zneužívala na nekonštruktívnu kritiku postupov polície“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert KaliňákZuzana Števulová