Kaliňák o havárii vrtuľníka: Kabína bola úplne roztrieštená

Na strednom Slovensku sa zrútil záchranársky vrtuľník
Futbalové ihrisko v obci Strelníky, kde sa rozložili policajné a záchranné zložky zasahujúce po páde vrtuľníka Bell 429. Záchranársky vrtuľník spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) sa zrútil s trojčlennou posádkou a zranenou osobou v lokalite Strelníky pri Banskej Bystrici. Haváriu neprežili traja členovia posádky a pacient. Strelníky, 8. september 2016. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Na miesto nehody záchranárskeho vrtuľníka Bell 429, ktorý sa v noci zrútil v lokalite Bukovina pri obci Strelníky neďaleko Banskej Bystrice, prišiel aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Na stretnutí s novinármi vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po záchranároch a pacientovi, ktorí sa stali obeťami tohto leteckého nešťastia. „Po obetiach ešte intenzívne pátrame, zatiaľ máme identifikované iba dve telá, v ďalšom prípade treba ešte analyzovať DNA. Ten terén je mimoriadne zložitý a neprístupný, čo sa určite podpísalo aj pod samotnú nehodu,“ povedal Kaliňák.

Obrazom: Na strednom Slovensku sa zrútil záchranársky vrtuľník

Vrtuľník spadol z veľkej výšky, kabína bola úplne roztrieštená

Ako ďalej minister informoval, v stredu po pol jedenástej v noci naložili príslušníci hasičského a záchranného zboru spolu zo záchranármi leteckej záchrannej služby zranenú osobu, ktorá spadla z kamenného zrázu a vrtuľník odletel. Krátko nato došlo k prerušeniu spojenia s vrtuľníkom.

Úprimnú sústrasť pozostalým po obetiach vyjadril na mieste nehody aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „Každý život je nenahraditeľný a v takýchto prípadoch, keď pri záchrane zdravia a života dôjde k ďalším nenávratným stratám, si uvedomujeme hodnotu života ešte významnejšie,“ uviedol. Rovnako sa poďakoval aj všetkým záchranným zložkám, ktoré pomáhajú na mieste a vyzdvihol ich obetavú prácu.

V priebehu niekoľkých minút vzlietol vrtuľník pátracej záchrannej leteckej služby z letiska Sliač a tiež pátrací vrtuľník ministerstva vnútra s termovíziou a osvetlením. „Po súčinnosti oboch zložiek sa podarilo nájsť tlejúce zvyšky okolo pol druhej v noci,“ dodal minister. Príčiny nehody v týchto chvíľach ešte nemožno presne určiť, jednou z príčin môže byť kolízia vrtuľníka s konármi stromov. Vrtuľník spadol z veľkej výšky, pretože kabína bola úplne roztrieštená. Miesto nehody bolo v rokline, kde bola viditeľnosť obmedzená.

Zahynuli traja členovia posádky a 38-ročný pacient

K nehode záchranárskeho vrtuľníka sa vyjadril prostredníctvom facebookovej stránky aj minister obrany Peter Gajdoš. „Pri lokalizácii pomáhali vojaci leteckej pátracej a záchrannej služby ozbrojených síl. Náš vrtuľník podozrivé miesto nehody lokalizoval a dal súradnice hasičom a policajnému zboru. Následne vrtuľník ministerstva vnútra miesto lokalizácie potvrdil,“ napísal Gajdoš.

Robert Kaliňák na dnešnom stretnutí s novinármi niekoľkokrát zdôraznil, že miesto nehody je v mimoriadne zložitom a nebezpečnom teréne. Jeho tvar prirovnal ku kotline Gerlachovského štítu, ktorá je obklopená strmým hrebeňom. „Ak aj v týchto podmienkach leteckí záchranári zachraňovali život, tak boli ozaj v náročných podmienkach a aj toto nám všetkým pripomína, že táto práca, ktorú všetci záchranári vykonávajú, je mimoriadne nebezpečná. Je to rok a mesiac, čo letecká spoločnosť ATE stratila vrtuľník, takže v tomto prípade vždy opätovne bojujú záchranári o život ľudí vo veľmi náročných podmienkach a sami riskujú život,“ povedal.

Do záchranných prác sa podľa neho zapojilo vyše 120 ľudí. „Boli to profesionálni hasiči, policajti, dobrovoľní záchranári, členovia horskej služby, dobrovoľní hasiči, kynológovia, príslušníci všetkých zložiek integrovaného záchranného systému, ktorí sú nasadzovaní do takýchto akcií, a aj v tomto prípade boli okamžite na mieste,“ priblížil minister. Ako ďalej informoval, na mieste nešťastia sú už aj pracovníci leteckého úradu, ktorí nešťastie vyšetrujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošRobert KaliňákTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie AIR Transport Europe