Kaliňák ocenil profesionálnych i laických záchranárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom
Simulovaný záchranársky zásah na najvyššej úrovni pri hromadnej nehode osobného vlaku s autobusom so sedemdesiatimi zranenými, ktorých zachraňujú tímy zo Slovenska a Rakúska. Bratislava, 18. október 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Najlepších profesionálnych záchranárov aj laických záchrancov ocenilo ministerstvo vnútra v spolupráci s časopisom Rescue report v rámci ocenenia Zlatý záchranársky kríž za rok 2014.

Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva Petar Lazarov, poslaním ocenenia je hľadať a odmeniť výnimočné a profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, vojakov, policajtov a iných záchranárskych zložiek, rovnako ako obetavé činy prvej pomoci laikov, detí aj dospelých. O ocenených rozhodovala podľa Lazarova odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému.

Ocenený laik vytiahol ľudí z kanála

V kategórii „Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov“ zvíťazil Vladimír Vorčák, ktorý počas svojho osobného voľna pri prechádzke v obci Oravská Lesná poskytol prvú pomoc vodičovi, ktorý za volantom dostal mozgovú príhodu. Priamym dýchaním z úst do úst, masážou srdca a udržiavaním základných životných funkcií do príchodu záchranárov zachránil Vorčák vodičovi život.

Čestné uznanie udelili aj Pavlovi Gaborčákovi, ktorý v nebezpečenstve ohrozenia vlastného života pomáhal pri dopravnej nehode dvoch vozidiel, pri ktorej zahynuli dve a ťažko sa zranili štyri osoby. Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin laickej verejnosti“ získal Lóránt Czirák.

Zamestnanec Slovenského vodohospodárskeho podniku vo februári minulého roku vytiahol dvoch ľudí z auta, ktoré po náraze spadlo do kanála v obci Kráľov Brod v okrese Galanta. Zraneným následne poskytol prvú pomoc.

Muža zavalila konštrukcia vážiaca 4-tisíc ton

Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin profesionálneho kolektívu“ získali príslušníci z hasičskej stanice v Štúrove, ktorí zasahovali v areáli priemyselného parku pri zavalení jednej osoby železnou konštrukciou. Keďže celková hmotnosť zrútenej oceľovej konštrukcie bola takmer 4-tisíc ton a zavalenú osobu nebolo možné zachrániť bežnými postupmi, hasiči museli konštrukciu postupne rozpaľovať kyslíkovým horákom.

Počas prác hasiči neustále komunikovali zo zavalenou osobou, zároveň kontrolovali jej zdravotný stav a životné funkcie. Osobu sa im nakoniec po takmer piatich hodinách podarilo vyslobodiť.

Ocenili aj hasičov, ktorí pomáhali pri havárii autobusu

Čestné uznanie udelilo ministerstvo Krajskému riaditeľstvu Hasičského a záchranného zboru v Trnave, kolektívu policajtov a zamestnancov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave a Modrým anjelom za zásah pri dopravnej nehode autobusu na diaľnici D1.

V autobuse sa viezli študenti Trnavského gymnázia vracajúci sa z výletu. Na mieste nehody, kde sa autobus prevrátil do priekopy, zasahovalo niekoľko desiatok príslušníkov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému, ktorí poskytovali zraneným prvú pomoc. Pri nehode sa zranilo 28 osôb, 4 osoby nehodu neprežili.

Cenu za „Výnimočný prínos pre záchranárstvo“ získal doktor Pavol Maslík za dlhoročnú odbornú činnosť v rezorte vojenského zdravotníctva, urgentnej medicíny a predovšetkým za významný podiel na vybudovaní Výcvikového strediska Lešť.

Cenu „Rescue report“ za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu bol udelený projektu „Krajina záchrancov“. Projekt je zameraný na zvýšenie počtu obyvateľov Slovenska, ktorí majú osvojené základy prvej pomoci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR