Kaliňák predstaví do konca roka riešenie rómskej kriminality, spolupracuje so špecialistami

Zj5a5618.jpg
Zľava: Podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar počas TB na tému: Stretnutie s rómskymi špecialistami a opatrenia, ktoré chystá rezort vnútra v súvislosti s rómskou kriminalitou v sociálne vylúčených skupinách. Banská Bystrica, 26. októberr 2017. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Na celom Slovensku je podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka okolo 200 problémových lokalít s vysokou kriminalitou a práve na tieto sa chce ministerstvo sústrediť a situáciu zásadne vylepšiť.

Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede v Banskej Bystrici s tým, že pred koncom roka predstavia konkrétny projekt s komplexnými opatreniami na riešenie rómskej kriminality a kriminality v sociálne vylúčených skupinách. Podľa prezidenta Policajného zboru (PZ) SR Tibora Gašpara opatrenia pripravované v spolupráci s rómskymi špecialistami budú vo viacerých oblastiach.

„Rozhodne to budú opatrenia v personálnej oblasti, opatrenia technického charakteru, preventívno-vzdelávacie opatrenia a tiež opatrenia legislatívne,“ spresnil Gašpar. Ako ďalej uviedol, zo štvrtkového stretnutia s rómskymi špecialistami vyplynulo, že by bolo treba „lepšie detailizovať niektoré oprávnenia polície, ktoré súvisia s vymožiteľnosťou práva“ a boli aj požiadavky na „dokumentovanie trestného činu úžery, ktorý je dosť rozšírený v rámci týchto komunít“.

Zníženie kriminality v problémových lokalitách

Podľa Kaliňáka, pokiaľ všeobecne na Slovensku kriminalita výrazne klesá, tak v sociálne vylúčených lokalitách stagnuje, alebo dokonca rastie. Práve preto v spolupráci s rómskymi špecialistami, s ktorými sa stretli vo štvrtok, pripravujú opatrenia na zásadné zníženie kriminality v problémových lokalitách.

Metodika má byť podľa ministra vnútra vypracovaná tak, aby bolo možné uplatniť pre každú lokalitu špecifický prístup. Podľa Gašpara v súčasnosti pracuje na celom Slovensku 290 rómskych špecialistov na 117-tich obvodných oddeleniach PZ.

Policajti vyškolení na rómsku problematiku

Rómski špecialisti sú bežní policajti vyškolení na rómsku problematiku a ovládajú základy rómskeho jazyka. Sú medzi nimi aj Rómovia, ale je ich podľa ministra vnútra v súčasnosti málo, pre „nároky na vzdelanie a požiadavku bezúhonnosti“.

Polícia podľa prezidenta PZ plánuje spustiť presnú lokalizáciu trestných činov súradnicami GPS, aby na základe toho mohli v budúcnosti určiť problematické lokality so zvýšenou trestnou činnosťou a následne na ne zamerať pozornosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR