Kaliňák: Slovák, ktorý vydesil Brusel, nevyzerá na teroristu

Brusel
Slováka obvinili z vlastníctva nelegálnej zbrane a z vyhrážania sa útokom. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Slovák, ktorý spôsobil v pondelok poplach v Bruseli, nevyzerá na vedomého a organizovaného teroristu, povedal minister vnútra Robert Kaliňák. „Dostali sme štandardné požiadavky zo strany Europolu a ostaných organizácií, ale v tomto bude konať predovšetkým belgická polícia,“ vyjadril sa po stredajšom rokovaní vlády Kaliňák.

Europarlament evakuovali kvôli Slovákovi, mal zbraň a pílu

O zadržanom mužovi nič zásadné naše orgány nezistili. „Na Slovensku nebol držiteľom legálnej zbrane,“ povedal Kaliňák s tým, že zatiaľ nemajú vedomosť, že by mal tento muž problémy so zákonom na Slovensku. Podľa Kaliňáka ho zrejme čaká vyšetrenie zdravotného stavu.

Chcel sa stretnúť s Martinom Schulzom

Spomínaný muž spôsobil v pondelok evakuáciu asi 500 zamestnancov Európskeho parlamentu v Bruseli. Belgická polícia evakuovala tri budovy patriace europarlamentu pre podozrivé vozidlo zaparkované v blízkosti komplexu európskych inštitúcií a uzavrela celú ulicu Montoyer.

K podozrivému autu vyslala robota, aby preskúmal, či sa v ňom nenachádzajú výbušniny. Polícia následne zadržala majiteľa auta oblečeného v maskáčoch, ktorý sa správal podozrivo. Vo vozidle našli malú strelnú zbraň a motorovú pílu, žiadna výbušnina v ňom však nebola.

Muža identifikovali ako Slováka narodeného v roku 1982. Obvinili ho z vlastníctva nelegálnej zbrane a z vyhrážania sa útokom. Slovák polícii povedal, že do parlamentu prišiel, aby sa stretol s jeho predsedom Martinom Schulzom. Asi po hodine sa zamestnanci Európskeho parlamentu mohli vrátiť do práce.

Zatiaľ nevysvetlil dôvod svojho správania

Miestne médiá špekulujú, či Slovák nebol podnapitý. Podľa polície sa však v žiadnom prípade nechoval agresívne, ale ani nevysvetlil dôvod svojho správania.

Belgicko je v stave mimoriadnej ostražitosti po januárových teroristických útokoch v Paríži, ako aj po sérii policajných razií proti podozrivým džihádistom vo Francúzsku a na svojom území v uplynulých týždňoch. Vojaci strážia v Belgicku najdôležitejšie budovy, ako aj európske inštitúcie.

Europarlament v Bruseli evakuovali, obávali sa výbuchu bomby
Foto: SITA/ AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Európsky parlament