Kam s peniazmi, ktoré si deti vyšibali na Veľkú noc?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Logo vub 1.jpg

Bratislava, 12. apríla 2017 ( WBN/PR ) – K vajíčkam a veľkonočnej výslužke dostávajú mladí šibači často krát aj finančnú odmenu. Pre mnohých je to príležitosť urobiť si radosť nákupom v hračkárstve či športovom obchode, alebo odložiť peniaze a sporiť si na niečo, po čom dlhšie túžili. Máme pre vás pár tipov, kam s peniazmi, ktoré ste si vyšibali.

Po Veľkej noci pribudne šibačom i bohatá výslužka. Okrem sladkých dobrôt dostanú chlapci za odmenu nemalú sumu peňazí, ktorá sa počas Veľkonočného pondelku vyšplhá aj na 30 až 200 eur. Mnoho rodičov s týmto moderným typom odmeny nesúhlasí, napriek tomu však rýchlorastúcemu trendu nevedia zabrániť. Preto je pre rodičov praktickejšie tieto nové zvyky Veľkej noci využiť na výchovné účely a naučiť svoje deti, aby si cenili hodnotu peňazí a začali si efektívne sporiť.

Do prasiatka či na knižku?
Psychológovia radia, že je užitočné s deťmi o použití financií diskutovať. Robí to tak väčšina rodičov, ktorí vedia, na aký účel si ich školák sporí. Menším deťom často po dohode ukladajú rodičia peniaze na sporiaci účet, kde si šetria na vysnívanú vec. „Na sporenie pre deti je vhodná aj Detská vkladná knižka, na ktorú môžete kedykoľvek prikladať a v prípade potreby aj vybrať nasporené peniaze. Jej výhodou je lepšie úročenie ako na iných produktoch a možnosť získať dodatkový úrok, ak sporíte pravidelne. Užitočné je aj bezplatné úrazové poistenie,“ hovorí Patrik Loarte, produktový manažér VÚB. „Rodičia pre svoje deti často využívajú aj pravidelné investovanie do podielových fondov – VUBAM Prémiové sporenie, s ktorým je možné zhodnotiť peniaze ešte efektívnejšie,“ dodáva Loarte.

Sporenie podľa vlastných preferencií
Školáci často dostávajú finančné odmeny alebo vreckové aj pri iných príležitostiach, ako je Veľká noc. Aby si vážili hodnotu peňazí je dobré, ak si samy nasporia na veci, po ktorých túžia. Študenti vo veku 15 rokov mávajú napr. celkom konkrétne predstavy, na čo si chcú počas roka sporiť. Podľa prieskumu realizovaného VÚB, to býva najčastejšie cestovanie, auto, vlastné bývanie alebo všeobecne rezerva. VÚB ponúka školákom výhodné Účty pre mladých ku ktorým si môžu zriadiť až 5 Sporiacich účtov bezplatne. Môžu si tak sami rozdeliť, koľko si budú šetriť na bicykel, cestovanie, či festivaly, presne podľa vlastných preferencií- „Našetrené financie majú pritom k dispozícii kedykoľvek a bez poplatkov. Zároveň si môžu Sporiaci účet zriadiť pohodlne z domova prostredníctvom Internet bankingu,“ vysvetľuje Barbora Štubňová, vedúca oddelenia Depozitá a investície VÚB.

Sporenie aj cez mobil
Pre tých mladých, ktorí využívajú mobilné bankovníctvo, má VÚB po Veľkej noci aj ďalšiu užitočnú ponuku. Je ňou Denné sporenie, nová funkcia aplikácie VÚB Mobile Bankingu. Denné sporenie umožňuje užívateľom VÚB Mobile Bankingu odkladať peniaze do virtuálnej peňaženky pred alebo po prihlásení sa do aplikácie. Takto nasporené peniaze si viete následne reálne previesť prostredníctvom skráteného prevodného príkazu z bežného účtu na svoj sporiaci účet. „Podmienkou na zriadenie tejto služby je, aby klient vlastnil sporiaci účet. V prípade, že užívateľ nemá sporiaci účet, vie si ho zriadiť v aplikácii a dokonca aj priamo z obrazovky pre aktiváciu Denného sporenia,“ dodáva Mária Horecká, vedúca oddelenia E-Biznis VÚB.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VÚB Všeobecná úverová banka