Kampaň ČR sa skončila, najviac minuli ODS a ČSSD

Voľby
Foto: ilustračné foto SITA/Michal Burza

PRAHA 27. mája (WEBNOVINY) – Politické strany vložili do predvolebného boja bezmála pol miliardy českých korún. Zatiaľ čo zelení si vystačili s ôsmimi miliónmi korún, ODS a ČSSD minuli každá viac než 160 miliónov.

Volebný manvažér ČSSD Jaroslav Tvrdík skonštatoval, že volebná kampaň bola hlavne dlhá, čo podľa neho mohlo niektorých ľudí znechutiť. Inak zastáva názor, že nebola o nič drahšia ani vyhrotenejšia než predošlé kampane. „To len média a politici majú sklony označovať kampaň vždy za tú najkontroverznejšiu,“ uviedol pre agentúru Mediafax. Celkové náklady kampane ČSSD budú podľa Tvrdíka známe až 30 dní po voľbách, určite to však bude viac než 160 miliónov korún. Táto čiastka ide totiž z rozpočtu ČSSD a ďalšími sumami prispievajú krajské a okresné organizácie alebo kandidáti sami, povedal.

Až na čiastku 200 miliónov korún by sa pri vyčísľovaní nákladov na kampaň mala dostať ODS. „Zatiaľ to nevieme presne, ale bude to asi 160 miliónov korún a s regiónmi potom asi 200 miliónov,“ uviedol volebný manažér občianskych demokratov Ivan Langer. Podľa jeho slov ho počas kampane zaskočila hlavne miera zloby, s akou ODS urážali sociálni demokrati. „ČSSD Jiřího Paroubka pokračovala vo svojom nastavenom trende špinenia súperov,“ povedal Langer.

TOP 09 stál predvolebný maratón asi 30 miliónov korún, ľudovci investovali 40 miliónov, KSČM 30 miliónov a Strana zelených 8 miliónov. Strany sa zhodne kriticky vyjadrili hlavne k dĺžke a spôsobu, akým bola tohoročná kampaň vedená.

Parlamentné voľby v Českej republike sa uskutočnia v piatok 28. a v sobotu 29. mája.

SITA/MEDIAFAX

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom