Kanada a Európska únia podpísali obchodnú dohodu CETA

Kanada a Európska únia podpísali obchodnú dohodu CETA
Dokument slávnostne podpísali kanadský premiér Justin Trudeau, predseda Európskej rady Donald Tusk, slovenský premiér Robert Fico vo funkcii predsedu Rady EÚ a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: SITA/AP

BRUSEL 30. októbra (WebNoviny.sk) – Európska únia a Kanada v nedeľu podpísali historickú obchodnú dohodu. Kanadský premiér Justin Trudeau a šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker dohodu podpísali spoločne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a so slovenským premiérom Robertom Ficom, keďže Slovensko je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie.

Práca na dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou sa začala v roku 2009 a text bol fakticky dokončený pred dvoma rokmi. Dohoda sa mala podpísať už vo štvrtok, ale blokoval ju belgický región Valónsko. Regionálny valónsky schválil dohodu v piatok pomerom hlasov 58:5.

Valónski politici argumentovali, že navrhovaná dohoda poškodí štandardy na trhu práce, v oblasti životného prostredia a ochrany spotrebiteľov. Zástancovia dohody tvrdili, že prinesie miliardy vďaka dodatočnému obchodu prostredníctvom redukcie ciel a iných opatrení na obmedzenie obchodných bariér. EÚ tvrdí, že CETA odstráni viac ako 99 percent ciel a zväčší obchod únie s Kanadou o 12 mld. eur ročne, čím bude vytvárať pracovné miesta na oboch stranách Atlantiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerJustin Trudeau